اهداف بسیج سازندگی از راه اندازی اردوهای سازندگی | وب سایت بنیتو

اهداف بسیج سازندگی از راه اندازی اردوهای سازندگی

در گفت و گو با سردار خراساني مطرح شد:

اهداف بسیج سازندگی از راه اندازی اردوهای سازندگی
سردار سرتيپ “مجيد خراساني” در گفتگو با خبرنگار سپاه نیوز گفت: بسیج سازندگی بدنبال انجام دو ماموریت زمینه ساز برای حضور جوانان در عرصه های سازندگی و تلاش است؛ آموزش های تئوری که در زمان دبیرستان سپری می کنند و ما می خواهیم آماده پذیرش مسئولیت های مختلف در خود را داشته باشند و دوم کمک به آبادانی کشور در مناطق محروم می باشد .ادامه گفتگو بدین شرح می باشد: ** بسیج سازندگی فعالیت خود را از چه زمانی آغاز و طی این مدت برنامه های خود را حول چه محوری تدوین کرده است ؟
بسیج سازندگی بدنبال انجام دو ماموریت زمینه سازی برای حضور جوانان در عرصه های سازندگی و تلاش است . به نحوی که آموزش های تئوری که در زمان دبیرستان سپری می کنند تمرین کار و تلاش را در عرصه های کاری داشته باشند و آماده پذیرش مسئولیت های مختلف در خود را داشته باشند و دوم کمک به آبادانی کشور در مناطق محروم می باشد . این دو ویژگی فلسفه تشکیل بسیج سازندگی بوده است که از سال ۷۹ فعالیت خود را آغاز نموده است.
** هدف بسیج سازندگی از راه اندازی اردوهای سازندگی چیست؟ *عمده هدف بسیج دادن فرصت به جوانان در دوران دبیرستان است که تا سن ۳۰ سال می توانند کار و تلاش و تمرین کرده و حس خودباوری در آنها تقویت شده تا آمادگی مسئولیت پذیری در آینده را داشته باشند ،آنان کارهای گروهی را تمرین می کنند تا در آینده خود چشم اندازی نسبت به انتخاب شغل مناسب داشته باشند . خوشبختانه جوانان ما در ۴ سال اخیر بیش از ۲۰۰ نوع فعالیت و آموزش های سازنده با حمایت خوب دستگاه های دولتی را تمرین کرده اند که رمز موفقیت خوبی است که جوانان بتوانند شغل خود را بعد از دبیرستان انتخاب کنند و یک تمرین موقت را داشته باشند . هدف های دیگر این طرح آشنا شدن با محرومیت ها ، مشکلات کشور و شناخت نیازمندیها به صورت ملموس در یک زمان کوتاه است . عمدتاً این طرح با روحیه جوان محوری و این که جوانان به حس خودباوری دست پیدا کنند در عرصه سازندگی فراهم می شود .
** برپایی اردوهای جهادی و طرح های هجرت چه دست آوردهایی برکشور داشته است ؟
*یکی از مولفه های پیشرفت کشور نیروی انسانی است و بسیج با راهبرد فرهنگی سازندگی در اردوهای هجرت سعی کرده زمینه ساخت جوانان در فضاهای سازندگی را فراهم کند . نیروی انسانی وقتی در یک زمان تمرین کرده و با مولفه های کارهای گروهی فرهنگی و آموزش های تخصصی متنوع آشنا شده ، در عمل به زیرساخت های کشور کمک کرده و فضای مدیریتی کشور را برای عمران و آبادانی آماده می نماید بنابراین یکی از دست اوردها اردوهای جهادی آماده سازی زمینه برای آبادانی کشور با شاخص نیروی انسان محوری است .
** با توجه به اینکه عرصه های فعالیت بسیج سازندگی در زمینه عمران و آبادانی است ، بیشتر زمینه کار جهت برادران فراهم شده ، در زمینه حضور خواهران در این طرح چه تدابیری اندیشیده شده است ؟
*بعد از دوران دفاع مقدس عمده ظرفیت بسیج به سمت آبادانی و خدمت رسانی کشور رفته است و خوشبختانه با تنوع عرصه کاری که در طول ۴ سال گذشته در بسیج سازندگی بوجود آمده است زمینه ای فراهم شده که در سال گذشته ۳۸ درصد افرادی که در طرح حضور داشته اند از خواهران بین سنین ۱۵ سال تا ۳۰ سال بوده است و ما آمادگی داریم این عدد ۳۸ درصد را به ۵۰ درصد برسانیم . طی ۴ سال گذشته خواهران با حضور در عرصه های تولید نهال ، حضور خواهران پزشک ، پیرا پزشک و پرستار در تیم های اضطراری بسیج جامعه پزشکی ، حضور در کلاس های آموزشی و فرهنگی و حضور در کلاس های فنی و حرفه ای در ۸۰ نوع رشته تخصصی هماهنگ شده با فنی و حرفه ای از جمله عرصه های حضور خواهران می باشد .
** نحوه ورود افراد غیر بسیجی در عرصه های سازندگی را بیان کنید ؟
*اردوهای هجرت یک طرح ملی می باشد و ریاست محترم جمهور به عنوان رئیس شورای عالی هجرت مسئولیت آن را عهده دار می باشد استانداران به عنوان مسئول پشتیبانی اردوها در استان ها از این طرح حمایت می کند و حضور ، یک حضور ملی و فرا بسیجی می باشد و هر جوانی که به آبادانی کشور خود علاقه مند است می تواند از اول خرداد با مراجعه به نواحی حوزه ها و پایگاه های مقاومت در شهرها ، روستاها و مدارس ثبت نام نمایند و در این طرح شرکت نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *