خوشرو: آمریکا دیگر کشورها را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ دعوت می‌کند | وب سایت بنیتو

خوشرو: آمریکا دیگر کشورها را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ دعوت می‌کند

خوشرو: آمریکا دیگر کشورها را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ دعوت می‌کند

آمریکا نه‌تنها خود قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند، بلکه آشکارا دیگران را نیز به سرپیچی از یکی از قطعنامه‌های این نهاد، یعنی قطعنامه ۲۲۳۱ دعوت می‌کند.
، غلامعلی خوشرو روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت که درباره میانجی‌گری و حل‌وفصل اختلافات برگزار شد، افزود: میانجی‌گری باید از زاویه وسیعتری چون تقویت حاکمیت قانون در سطح بین المللی بررسی شود.

وی ادامه داد: دولت‌های عضو این سازمان در راستای تقویت حاکمیت قانون دو تعهد اساسی دارند؛ با خودداری از تهدید یا استفاده از زور، اختلافات خود را از طرق مسالمت‌آمیز حل‌وفصل کنند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تأکید کرد: به‌خلاف برخی موفقیت‌ها، هنوز باید اقدامات جدی برای تقویت حاکمیت قانون در جهان صورت گیرد.

خوشرو با اشاره به تجاوز آمریکا به‌عنوان یک عضو دائم شورای امنیت به عراق در اوایل قرن جاری، بدون در نظر گرفتن نقش شورای امنیت، گفت: این اقدام نقض صریح منشور سازمان ملل بود.

وی اضافه کرد: آمریکا نه‌تنها خود قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند، بلکه آشکارا دیگران را نیز به سرپیچی از یکی از قطعنامه‌های این نهاد، یعنی قطعنامه ۲۲۳۱ دعوت می‌کند و می‌گوید اگر از این اقدام خودداری کنند با مجازات مواجه خواهند شد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد افزود: اگر جلوی این‌گونه اقدامات گرفته نشود، اعتبار این سازمان و شورای امنیت بیش از این مخدوش شده و با تضعیف حاکمیت قانون، دنیا به‌سمت هرج‌ومرج پیش خواهد رفت.

خوشرو تصریح کرد: متأسفانه شورای امنیت به‌دفعات و به‌صورتی افراطی از اختیارات خود تحت فصل هفتم منشور استفاده کرده و این اقدام موجب نقض حقوق حاکمیتی کشورها و نیز حقوق بشر شده است.
وی در این باره خواستار «محدود شدن توسل شورا به فصل هفتم منشور» سازمان ملل متحد شد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد از میانجی‌گری به‌عنوان یکی از روش‌های مهم در حل‌وفصل اختلافات بین المللی دولت‌ها یاد کرد و گفت مؤثر بودن آن به‌میزان زیادی وابسته به بی‌طرفانه و شفاف بودن فرآیند میانجی‌گری است.

خوشرو همچنین بر لزوم استقلال، بی‌طرفی و امانتداری میانجی‌گران نیز تأکید و از نقش کوفی عنان دبیرکل فقید سازمان ملل در زمینه میانجی‌گری هم تمجید کرد.

انتهای پیام/*تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *