درمان جوش دستگاه تناسلی مردان | وب سایت بنیتو

درمان جوش دستگاه تناسلی مردان

درمان جوش دستگاه تناسلی مردان

جوش دستگاه تناسلی مردان چیست؟
درمان جوش دستگاه تناسلی مردان یکی از سؤالات متداولی است که در بخش مشاوره پزشکی مکرراً پرسیده می‌شود. نیاز به ذکر است که جوش می‌تواند در هر بخشی از بدن که دارای منفذ باشد، ایجاد گردد. این بدان معناست که دستگاه تناسلی مردان و یا زنان نیز از این قاعده مستثنا نیستند زیرا از پوست دارای منفذ پوشیده شده‌اند. به خاطر حساسیت این مناطق می‌بایست نسبت به تغییرات آن آگاه باشیم و به موقع نسبت به درمان اقدام کنیم.

در این مقاله قصد داریم درباره علت و درمان جوش دستگاه تناسلی مردان با شما صحبت کنیم؛ بنابراین اگر به این مشکل دچار هستید این مقاله را از دست ندهید.

علت جوش دستگاه تناسلی مردان چیست؟
جوش زمانی اتفاق می‌افتد که منافذ پوستی توسط یکسری از مواد مسدود شوند. نتیجه نهایی و میزان خطر ناشی از آن، بستگی به موادی دارد که منافذ را مسدود می‌کنند. به عنوان مثال، تجمع چربی، باکتری‌ها و سلول‌های مرده پوست می‌تواند منجر به ایجاد جوش‌های سر سفید و یا جوش‌های سر سیاه شوند.

به طور کلی می‌توان علت جوش دستگاه تناسلی مردان را در موارد زیر خلاصه کرد:

عفونت‌های منتقله از راه جنسی (نظیر هرپس سیمپلکس، مولوسکوم کنتاژیوزوم (Molluscum contagiosum)، سیفلیس و …)
موهای زیر پوستی
آلوده شدن فولیکول‌های موی اندام تناسلی مردان
انسداد غدد عرقی
تحریک ناشی از محصولات آرایشی (مانند کرم‌های اصلاح یا شستشوی بدن)
اصطکاک ناشی از مالش با لباس زیر
واکنش آلرژیک و یا حساسیت به صابون یا روان کننده های جنسی

نشانه‌های جوش دستگاه تناسلی مردان چیست؟
جوش‌های دستگاه تناسلی آقایان ممکن است یک یا همه علائم زیر را داشته باشند:

حاوی چرک باشند.
نسبت به لمس حساس باشند.
دارای یک برآمدگی سفت هستند.
چه عواملی جوش دستگاه تناسلی مردان را تشدید می‌کند؟
در صورت وجود شرایط زیر احتمال ایجاد جوش دستگاه تناسلی مردان افزایش می‌یابد:

عدم رعایت بهداشت مناسب
زندگی در آب و هوای مرطوب و تعریق ناحیه تناسلی مردان
چرب بودن پوست
تراشیدن یا شیو موهای ناحیه تناسلی
پوشیدن لباس زیر تنگ که ایجاد اصطکاک و سایش کند.
جوش دستگاه تناسلی مردان حتی در شرایطی که فرد از نظر جنسی فعال نباشد نیز رخ می‌دهد. با این وجود، اگر از لحاظ جنسی فعال باشید، در معرض علائم بیماری‌های منتقله از راه جنسی (STDs) هستید که می‌تواند به صورت جوش بارز گردد.

راه درمان جوش دستگاه تناسلی مردان چیست؟
بهترین راه برای درمان جوش دستگاه تناسلی مردان این است که آن را دست‌کاری نکنید. این کار باعث می‌شود که از بدتر شدن جوش‌های اندام تناسلی مردان پیشگیری کنید. این جوش‌ها معمولاً با تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی به صورت خود به خود بهبود می‌یابند.
هیچ‌گاه برای درمان جوش دستگاه تناسلی مردان آن‌ها را نترکانید. این کار باعث بدتر شدن آن‌ها و همچنین ایجاد عفونت در این ناحیه خواهد شد. ترکاندن جوش همچنین می‌تواند باعث انتشار عفونت به دیگر بخش‌های اندام تناسلی مردان شود.
برای درمان جوش دستگاه تناسلی مردان نمی‌توانید داروهای ضد جوش متداول نظیر بنزوئیل پراکسید و سالیسیک اسید که برای دیگر نقاط بدن استفاده می‌گردد را به کار ببرید. به این علت که پوست این ناحیه نازک‌تر و حساس‌تر است و دچار قرمزی و خارش شدید خواهید شد.

در صورتی که جوش ناحیه تناسلی مردان به صورت خود به خود بهبود نیافت، می‌بایست به پزشک مراجعه کنید. پزشکتان ممکن است برای شما داروهای ضد آکنه خوراکی تجویز کند. آنتی بیوتیک ها نیز می‌توانند در از بین بردن باکتری‌های مولد جوش مؤثر باشند.
ایزوترتینوئید ( آکوتان ) که مشتقی قوی از ویتامین A است نیز یک گزینه دیگر برای درمان جوش دستگاه تناسلی مردان است. این داروی خوراکی نسخه‌ای در موارد شدید و برای درمان آکنه‌های کیستی تجویز می‌گردد.

غلط نامه سلامت : برای درمان جای جوش آن را نترکانید!
غلط نامه سلامت خود را موظف می داند که به شما یادآور شود که ترکانیدن جوش نه تنها مشکل را برطرف نمی کند، بلکه آن را تشدید خواهد کرد. این موضوع در مورد جوشهای ناحیه تناسلی اهمیت دو چندان پیدا می کند؛ زیرا پوست اندام تناسلی مردان و زنان بسیار حساس است و باعث ایجاد مشکلات جدی تری برای شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *