دلاك‌‌هاي پسابرجامي و تعرفه‌‌هاي سلماني!

mohammad بهداشت و درمان, دانستی ها, علمی پزشکی , , , , , , , , , ,

دلاك‌‌هاي پسابرجامي و تعرفه‌‌هاي سلماني!
اولاد آدم
از قديم گفته‌اند همه را برق مي‌گيرد و ما را بوته چهارشنبه‌سوري! (نه! ببخشيد!‌) در اين ستون من بايد فرهنگسازي هم بكنم. اصلاً اين ضرب‌المثل را فراموش كنيد. اولاد آدم است ديگر! گاهي يك چيز‌هايي مي‌گويد كه بايد نشنيده بگيريد! يكي ديگر الان تحويلتان مي‌دهم كه تازه از تنور در‌آمده: از قديم گفته‌اند همه را برق مي‌گيرد و ما را قبض برق!
نگوييد كه باز هم بناست برق گران شود و ما بايد دست به كيسه شويم و سركيسه‌مان كنند!… براي اينكه بناست اولاد آدم فرهنگسازي كند بايد همين اول كار، به شما بگوييد كه اصطلاح «سركيسه» اشتباه است و اصل آن «سر و كيسه» بوده! سر و كيسه كردن كه در زبان عوام «سركيسه كردن» گفته مي‌شود، در معني استعار‌ه‌اي كنايه از اين است كه همه موجودي و دارايي كسي را از او گرفته‌اند. بنابراين مي‌بينيد كه ماجرايش يكي است!قصه‌اش هم بر‌مي‌گردد به ازمنه قديم كه نه اولاد آدمي بود و نه شما خواننده گرامي و نه قبض برق. بله قصه مال دوره چراغ موشي‌‌هاست! اصلاً جازه بدهيد با گفتن داستانش فرهنگتان را بسازم و بعد وقتي خوب ساخته شديد، برويم تا برق بگيردتمان!
… امروز در بيشتر خانه‌‌ها حمام وجود دارد و مردم در خانه نظافت مي‌كنند و دست‌كم ماهي يك بار به آرايشگاه مي‌روند و مو‌هاي خود را نيز با آخرين متد‌هاي پسابرجامي وارد شده از آلمان و اسپانيا، اصلاح مي‌كنند. اما در روزگار گذشته كه وسايل نظافت و آرايش تا اين اندازه وجود نداشت، كيسه‌كشي و سر‌تراشي در حمام‌‌هاي عمومي انجام مي‌شد. يعني دلاك حمام نخست سر حمام‌كننده را كامل مي‌تراشيد، او را كيسه مي‌كشيد و سپس صابون مي‌زد تا همه مو‌هاي اضافي و چرك‌‌هاي بدن او به كلي زدوده شود و شست‌وشوي كامل انجام بگيرد. از اين رو سر و كيسه كردن (يعني اصلاح كردن موي سر و كيسه كشيدن بدن) نزد مردم شستشوي كامل به شمار مي‌رفت و هر كس اين دو كار را با هم انجام مي‌داد، آن چنان پاك مي‌شد كه به گمان خودش تا يك هفته نياز به نظافت دوباره نداشت. امروزه اگر چه عمل «سر و كيسه كردن» ديگر مورد استعمال ندارد، ولي معني استعار‌ه‌اي آن باقي مانده است و در مورد كسي به كار مي‌رود كه ديگري چيزي پيش او باقي نگذاشته‌اند. براي همين هم گفته اند: هر چند سر كيسه اين طايفه مُهر است / كرديم «سر و كيسه» ولي اهل جهان را.
نگوييد چه كسي گفته و چرا گفته و مگر بناست با دادن پول برق سركيسه شويم و… راستش موضوع اين نبود و الا همانطور كه همه چيز دارد قيمت‌هايش واقعي مي‌شود و همانطور كه بناست از هر كيلومتر جاد‌ه‌اي كه عبور مي‌كنيم، پول در قلكشان بيندازيم، برق را نبايد ناديده بگيريم! مگر وزارت نيرو، بچه سر راهي است كه همه آزاد‌سازي كنند و او همينطور روي يك پا گوشه كلاس بايستد؟ بله! انتظار به سر رسيد و حالا به شما بشارت بدهم كه وزارت نيرو به دنبال اخذ قيمت تمام شده برق از جيب شماست!
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفته: با توجه به اين‌كه در حال حاضر در حوزه برق حداقل ۷هزار ميليارد تومان در بخش هزينه‌‌هاي جاري بين منابع و مصارف كسري وجود دارد، لذا وزارت نيرو به دنبال دريافت اين كسري است. هوشنگ فلاحتيان كه اتفاقاً او هم مانند اولاد آدم دنبال فرهنگسازي است، با بيان اين‌كه دولت نگاه حمايتي به مردم دارد و در اين زمينه ملاحظاتي را براي مصرف‌كنندگان در زمينه افزايش قيمت برق لحاظ مي‌كند، اظهار كرده: اين در حالي است كه قيمت تمام شده برق در انتهاي امسال ۸۵ تومان تخمين زده شده و آنچه كه به صنعت برق مي‌رسد كمتر از ۵۰ تومان به ازاي هر كيلووات ساعت است. به گفته وي بايد مابه‌التفاوت قيمت تمام شده و تكليفي به زودي مشخص شود و دولت و مجلس نيز بايد به اين مسئله رسيدگي كنند. فلاحتيان با بيان اين‌كه فاصله زيادي بين قيمت تمام شده و فروش برق وجود دارد، اظهار كرده: بايد يا از طريق اصلاح تعرفه‌‌ها يا از ناحيه منابع عمومي كشور در قالب بودجه اين مبلغ جبران شود.
اولاد آدم هم كه مي‌داند به دولت تدبير، اميدي نيست و شب دادن يارانه، وزرا خوابشان نمي‌برد، بنابراين مي‌تواند پيش‌بيني كند كه چون در منابع عمومي بودجه كشور جايي براي برق وجود ندارد، ما با پديده اصلاح تعرفه‌‌ها مواجه هستيم! البته اين اصلاح با آن اصلاح كه اول ستون گفتم فرق دارد. حالا ديگر نه خزينه است و نه كسي كچل مي‌كند. اين اصلاح از اصلاحات آمده…. (ببخشيد تابلوي بحث سياسي ممنوع را نديدم!)… خلاصه اينكه سال نو با قبض نو، مبارك. تازه اين از برق است. اجازه بدهيد به امور آبتان رسيدگي مي‌كنيم! اجازه هم ندهيد فرقي ندارد. بعدش هم بايد گاز بگيرمتان. بعد از گاز هم نوبت…
اين ماجرا تا وقتي كچل بشويد ادامه دارد…
منبع: روزنامه جوان

شاید دوست داشته باشید:

سرکتاب _نگاه کردن وبازکردن کتاب

🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 سرکتاب _نگاه کردن وبازکردن کتاب ❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌ ترفندی دیگر ازشیادان و اغفالگران وساحران .سرکتاب بازکردنست که […]

۵ سوال متداول در مورد جوانسازی واژن

زیبایی, پوست, مو ۵ سوال متداول در مورد جوانسازی واژن در مورد جوانسازی واژن چه می دانید؟ برای بسیاری از […]

هجوم ملخ‌های دریایی به استان‌های جنوبی ایران

به موازات خطر سیل، چند استان جنوبی با هجوم ملخ‌های دریایی و آسیب مزارع و مراتع روبرو هستند. جهاد کشاورزی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *