دلایل خطرناک و شایع خونریزی لثه

omid-k بهداشت و درمان, علمی پزشکی , , , , , , , , ,

چه چیزی باعث خونریزی لثه ها می شود؟ چه خونی از لثه به معنای خونریزی است ؛ خونریزی لثه ناشی پاک کردن نابجای پلاک هاست. پلاک شامل میکروب هایی است که به بافت سالم اطراف دندان ها حمله می کنند؛ این باعث ایجاد التهاب و تحریک لثه میشوند، که ممکن است هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان باعث خونریزی شود. این امر گینویویت نامیده می شود و اولین مرحله از بیماری لثه است. گینویویت لثه معمولا یک وضعیت بدون درد است و لثه ها ممکن است تنها علائم باشند.دلیل خونریزی لثه

برخی علائم دیگر ممکن است، شامل:تورم، قرمزی لثه، شل شدن دندان یا تغییر جای دندان ها در هنگام گاز زدن می شود. در این مرحله این بیماری می تواند درمان شود و به طور کامل بهبود یابد بنابراین مهم است که خونریزی لثه را نادیده نگیرید ؛ پلاک های ایجاد شده که پاک نمی شوند می توانتد باعث جدایی لثه از دندان شوند.

دلایل خونریزی لثه

دلایل خونریزی لثه چیست

هنگامی که لثه ها شروع به تحلیل می کنند، فرورفتگی هایی می توانند بین دندان ها و لثه ها شکل بگیرند ؛ میکروب ها می توانند در داخل این فرورفتگی ها به دام افتاده و به لثه ها و استخوان هایی که از دندان ها حمایت می کنند حمله کنند پلاکها در نهایت هاسخت تر می شوند در این مرحله، گینویویت به وضعیت جدی تر به نام پریودونتیت پیشرفت می کند. پریودنتیت می تواند باعث از دست رفتن دندان شود و ممکن است بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد پس با دیدن اولین علائم خونریزی حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید او وضعیت شما را ارزیابی می کند و بهترین درمان برای مشکل شما را تجویز می کند.

همانطور که قبلا در بخش سلامت بنیتو گفتیم در مواردی نادر خونریزی لثه می تواند نشانه ای از اختلالات جدی تر خونی باشد خونریزی لثه می تواند بر سلامت کلی شما تاثیر بگذارد بیماری لثه ها به بیماری های جدی تر از جمله دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان مرتبط است حتی سلامت جنسی مردان نیز می تواند تحت تاثیر بیماری های لثه قرار گیرد. دانشمندان بر این باورند که التهاب ناشی از بیماری پریودنتال ممکن است مسئول ارتباطی بین بیماری لثه و مشکلات دیگر باشد.

دلایل رایج خونریزی لثه

خونریزی لثه و علت آن

خونریزی لثه و علت و راه های جلوگیری از آن

حتی دلایل بیشتری برای نادیده نگرفتن لکه خونریزی وجود دارد چرا که ممکن است شما در معرض این خطر باشید:بیماری لثه با سن افزایش می یابد ۵۰% بزرگسالان ۳۰ سال و بالاتر و ۷۰% افراد بزرگتر از ۶۵ سال، دارای بیماریهای لثه ای هستند.

استرس:

استرس با بسیاری از شرایط جدی مرتبط است، از جمله بیماری های پریودنتال تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند بدن را برای مقابله با عفونت، از جمله بیماری های پریودنتال، سخت کند.

داروها:

بعضی از داروهای تجویزی می توانند خطر بیماری لثه را افزایش دهند، مانند داروهای ضد افسردگی، برخی داروهای قلبی و قرص های ضد بارداری.با پزشک یا دندانپزشک خود چک کنید که آیا داروهایتان ممکن است روی لثه ها تاثیر بگذارد یا خیر.

دلایل شایع خونریزی لثه

چه عواملی باعث خونریزی لثه می شود

ژنتیک:

برخی از افراد مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند اگر فکر می کنید این موضوع در مورد شما نیز صادق است، دندانپزشکتان می تواند یک آزمایش ژنتیک ساده را برای تعیین خطر شما انجام دهد.

سایر عوامل خطر:

ضعف بهداشت دهان و دندان و یا خوردن و جویدن تنباکوهای جامد .

دلایل نگران کننده خونریزی لثه

خونریزی لثه، زمانی که یک مشکل دهانی علت اصلی است، معمولا به علت قرار دادن پلاک در خط دندان های شما است این، منجر به گینگیویتیس یا لثه های ملتهب شده می شود.اگر پلاک از طریق مسواک زدن منظم و نخ دندان و همچنین بررسی های منظم دندانپزشکی از بین نرود، روی دندان ها سخت تر می شود این پلاکهای سخت شده به عنوان تارتار شناخته شده است.تارتار ممکن است دلیل خونریزی و حتی پریودنتیت باشد که یک نوع پیشرفته تر از بیماری لثه ای و استخوان فک است.

شاید دوست داشته باشید:

۵ سوال متداول در مورد جوانسازی واژن

زیبایی, پوست, مو ۵ سوال متداول در مورد جوانسازی واژن در مورد جوانسازی واژن چه می دانید؟ برای بسیاری از […]

هجوم ملخ‌های دریایی به استان‌های جنوبی ایران

به موازات خطر سیل، چند استان جنوبی با هجوم ملخ‌های دریایی و آسیب مزارع و مراتع روبرو هستند. جهاد کشاورزی […]

۶ عاملی که جلوی لاغر شدن شکم را می‌گیرند

آب کردن چربی های شکم نه تنها به بهتر شدن ظاهرمان کمک می کند، بلکه برای سلامتی ما هم مفید […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *