زندگینامه امام مالک (رح) | وب سایت بنیتو

زندگینامه امام مالک (رح)

زندگینامه امام مالک (رح)

نام و نسب :

مالک بن انس بن ابی عامر بن الحارث کنیه اش ابو عبدالله و لقبش امام دارالهجرت می باشد ،چون لقب جدش حارث ( ذواصبح ) بود ، به امام مالک (رح) نیز (اصبحی) گفته می شود .

ولادت
امام مالک (رح) بنا بر قول مشهور و مختار در سال ۹۳ هجری قمری در مدینه منوره در زمان خلافت عبدالملک بن مروان اموی چشم به جهان گشود .

تعلیم و تربیت:
امام مالک (رح) ، زمانی در مدینه منوره متولد شد که آن شهر ، گهواره علم بود و مردم از دور و بر آمده و آنجا کسب فیض می نمودند ، و منزلی که امالک (رح) در آن سکونت داشت نیز منبع علم بود بدین خاطر امام مالک (رح) از این فرصت ، حداکثر استفاده نموده واز علماء آنجا بهره کامل برد و علومی که در سینه های مختلف موجود بود ند، یکجا در سینه خود جمع نمود، چون زبده ترین علماء وقت در مدینه منوره موجود بودند ، چندان نیاز پیدا نکرد که جایی دیگر جهت تعلیم مسافرت نماید.

صفات:
امام مالک (رح) دارای قدی دراز ، جسمی فربه ، رنگی سفید مایل به زردی ، چشمهایی گشاده ، و بینی و پیشانی بلند بود ، ریش مبارکش گنجان و دراز بود، سبیلهایی که کناره لبهایش بودند چیده و دو طرف آنها را دراز می گذاشت و در این مورد از حضرت عمر (رض) اطاعت می نمود.

لباس :
حضرت مالک (رح) لباسهای بسیار گرانقیمت و با ارزش استعمال می نمود و خوشبو و عطر یات عمده می زد و می فرمود : خداوند متعال این را نمی پسندد که شخصی صاحب مال و ثروت باشد و مطابق باان بر او اظهار نعمت نباشد .

اخلاق و عادات و حالات زندگی :
چون امام مالک (رح) در مدینه الرسول پرورش یافت و از اولاد صحابی رسول (ص) بود والدینش در علم و عمل مقتدا بودند، در اخلاق و عادات حسنه ، نمونه و الگو بود و کاملاً بر سیرت نبوی و اصحاب کرام ، عمل می کرد ، برخی از اخلاق و عاداتش بشرح ذیل بودند :

۱- بسیار کم صحبت می کرد و زبانش در کنترلش بود.

۲-یکدفعه از ایشان سوال شد که صبح چطور گذشت؟ در پاسخ فرمود: عمر، کم شد و گناه زیاده . اهل بصیرت می دانند که این جمله چه اندازه پر محتوی و جامع و مانع است ، انسان عاقل همانست که عمرش را محاسبه نموده و متوجه اعمالش باشد .

۳-هنگامیکه هاورون الرشید خواست موطَا امام مالک را بر خانه کعبه آویزان نموده و مردم را جهت پیروی از مسایل فقهی آن ، مجبور سازد . در پاسخ فرمود: نباید چنین کرد. زیرا خود اصحاب کرام هم در فروع اختلاف داشتند، و همه آنها بر حق بودند .

۴-امام مالک (رح) می فرماید : تاکنون در مجلس سفیهان و کم عقلان نشسته ام .

۵-خورد و نوش ایشان در خلوت بود.

۶-امام مالک (رح) با اهل و عیال و خدمتگزار و عموم مردم ، با اخلاق نیکو پیش می آمد هر حال مطابق با سنت رسول الله (ص) عمل می کرد.

۷-همیشه زاهدانه زندگی می کرد و مکانی که تمام عمر در آن زندگی بسر می برد به کرایه گرفته بود.

۸-بسیار سخی بود، هر سال مبلغی هنگفت به امام شافعی (رح) می بخشید.

۹-بعد از درس و افتاء به تلاوت قرآن مجید مشغول می شد.

۱۰-در شبهای جمعه ، بیشتر عبادت می کرد و شب اول هر ماه را به عبادت زنده نگه می داشت.

۱۱-یکدفعه شخصی ، مسافتی بسیار طولانی طی نموده و جهت جواب مساله ای حاضر خدمت شد چون مساله خود را عنوان نمود . حضرت مالک (رح) بعد از فکر و تدبر فرمود: من از این مساله اطلاعی ندارم، سائل از این پاسخ وی ، حیران شد و گفت : من از راه دور و درازای می آیم و قوم منتظر جواب هستند ، اکنون من به قوم خود چه جوابی بدهم ؟ فرمود: به آنها بگو ، مالک گفته من از مساله شما اطلاعی ندارم .

۱۲-امام مالک (رح) می فرماید : من مانند شما انسانی هستم اگر قول من مطابق با قرآن و حدیث بود ، بر آن عمل کنید و اگر نه آن را ترک کنید .
اختصاصی/بنیتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *