سفر پوتین و اردوغان به ایران؛ سوریه محور مذاکرات | وب سایت بنیتو

سفر پوتین و اردوغان به ایران؛ سوریه محور مذاکرات

کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشست آتی سه جانبه در ایران با رجب طیب اردوغان و حسن روحانی دیدار خواهد کرد.
در این بیانیه آمده است که پوتین در این نشست که در تاریخ هفتم سپتامبر(۱۶ شهریور) در ایران برگزار خواهد شد، با روسای جمهور ترکیه و ایران دیدار و با آنها درباره آخرین تحولات مربوط به سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه گفت‌وگو خواهد کرد. کرملین دوهفته پیش نیز از احتمال حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشستی با حضور حسن روحانی و اردوغان همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خبر داده بود. پیشتر سران ایران، روسیه و ترکیه در ماه میلادی آوریل برای صحبت پیرامون بحران سوریه، در آنکارا دیدار کرده بودند.

موضوعات اصلی نشست سران روسیه ، ایران و ترکیه
در همین راستا سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره موضوعات اصلی نشست سران روسیه ، ایران و ترکیه توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش اسپوتنیک، بهرام قاسمی گفت: بین سه کشور تفاهمات لازم صورت گرفته است و در مورد تاریخ ملاقات تقریبا توافق حاصل شده است ، در مورد مکان نظرات مختلفی وجود دارد که البته مسئله پیچیده و دشواری نیست، فکر میکنم بتوانیم ظرف امروز و فردا نهایتا در مورد مکان هم با توجه به موقعیت آب و هوایی و رفاهی که باید هیئت های شرکت کننده باید در شهر های ما داشته باشند،در مورد شهر محل برگزاری هم اتخاذ تصمیم کنیم و بزودی نتیجه را اعلام خواهیم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص موضوعات محوری این نشست گفت: این نشست در ادامه نشست آستانه است که در تهران برگزار می‌شود، بدون شک بحث سوریه و مسائل جاری در سوریه اعم از آوارگان ، بحث امداد رسانی و نقاط امن ، بحث استمرار مذاکرات برای آوارگان و بحث پیش نویس قانون اساسی،تصور میکنم می تواند از رئوس مسائل مهم اجلاس باشد اما اجلاس در نهایت و بدون شک با توجه به وضعیت روابط سه کشور و نوع همکاری هایی که سه کشور ایران،روسیه و ترکیه طی سالیان اخیر داشتند،فرصت مناسبی است که چه به صورت دو جانبه و چه به صورت سه جانبه رایزنی های لازم در مورد آخرین تحولات روابط فی مابین و همچنین آخرین مسائل منطقه ای و بین المللی و به خصوص سیاست های نادرست ایالات متحده آمریکا در قبال کشورهای منطقه و حتی سه کشور بحث و بررسی شود و امیدوار هستم که این اجلاس بتواند نتایج و دستاورد های مناسبی را برای صلح ،ثبات، امنیت ، مبارزه با تروریسم و استمرار مبارزه با تروریست نهایتا برای منطقه و سه کشوری که در این حوزه تلاش و پایمردی بسیاری طی سالیان اخیر داشته اند و شاید به عنوان موفقترین روند در بیرون راندن تروریسم از سوریه و حتی عراق کمک شایانی داشته‌اند، ادامه مسیر بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *