سوچی، مسلمانان میانمار را تروریست خواند | وب سایت بنیتو

سوچی، مسلمانان میانمار را تروریست خواند

دولت میانمار که همواره رفتاری خشونت‌بار با مردم روهینگیا داشته و آن‌ها را مجبور به فرار کرده است، مدعی شد خطر فعالیت‌های تروریستی در این بخش از کشور وجود دارد.

«آنگ سان سوچی» رهبر حزب حاکم میانمار امروز (سه‌شنبه) ساکنان مسلمان استان «راخین» در شمال غرب میانمار را تهدید تروریستی خواند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سوچی در سنگاپور مدعی شد: «خطر فعالیت‌های تروریستی در راخین… امروز واقعی است و وجود دارد… این تهدیدی است که می‌تواند تبعاتی سخت نه فقط برای میانمار بلکه برای کشورهای دیگر منطقه ما و فراتر از آن، داشته باشد».

اقلیت روهینگیا که مسلمانان ساکنان استان راخین، در میانمار هستند سال‌های زیادی قربانی تبعیض و رفتارهای خشونت‌بار دولت و ارتش میانمار بوده‌اند و سال گذشته بعد از حملات وحشیانه ارتش میانمار و به آتش کشیده شدن خانه‌هایشان، با پای پیاده یا با قایق به سوی بنگلادش گریخته‌اند. دولت سوچی متهم به رفتار غیرانسانی با این اقلیت است و سازمان‌های بین‌المللی خواستار همکاری وی برای بازگردانی آوارگان میانمار و اعطای حقوق شهروندی به آنان هستند.

سوچی همچنین گفت، فضاهایی برای استقرار این آوارگان نقشه‌برداری شده اما نمی‌توان زمان مشخصی را برای بازگشتشان در نظر گرفت. سوچی گفت بنگلادش و میانمار باید با همکاری یکدیگر برای فرآیند بازگشت آوارگان گفت‌وگو کنند.

وی افزود بنگلادش باید این افراد را بازگرداند اما میانمار تنها می‌تواند از آن‌ها در مرز استقبال کند.

انتهای پیام/فارس