طنز/ راه حل‌هایی برای سانسور نشدن | وب سایت بنیتو

طنز/ راه حل‌هایی برای سانسور نشدن

در این هفته شاهد بودیم که رسانه ملی اقدام به دعوت از آقای ایرج ملکی به یک برنامه زنده کرد. بعد وقتی دقت کردیم دیدیم مجری برنامه یک استندآپ کمدین است که واقعا نفهمیدیم قرار است خودشان را مسخره کنند یا مهمان برنامه را. البته آقای ایرج ملکی هم از فرصت استفاده کرد و با تعریف لطیفه و زدن حرف‌های بامزه این برنامه را حسابی داغ کرد طوری که بارها حین برنامه ما این جوری این جوری این جوری و اون جوری اون جوری اون جوری از خنده کنترل‌مان را از دست دادیم و الان تلویزیون‌مان کنترل ندارد. (قابل ذکر است در نوشتن این شوخی هم با آقای ملکی مشورت کردم)
در این هفته موضوع دیگری که خیلی داغ بود، بحث خاطرات نویسندگان و هنرمندان با سانسورچی‌های تلویزیون بود که آقای ژوله آن را آغاز کرد. ما در این موارد کلا با حرف‌های سانسورچی‌ها موافق بودیم و به نظر ما خیلی راحت می‌شد این مسائل را حل کرد که اگر رعایت می‌کردند کار به این جا نمی‌کشید. با هم راه حل‌هایی را که برای این مسائل وجود دارد و هنرمندان به سراغش نرفته‌اند، بررسی می‌کنیم.
شنیدیم که خوردن یک سری میوه‌ها برای بازیگران در سریال‌ها ممنوع است، مثلا خوردن خیار . خب به نظر ما این موضوع مهمی نیست که این قدر برجسته‌اش می‌کنند. کارگردان مد نظر در چنین صحنه‌ای با هوش و ذکاوت می‌توانست مسئله را رفع و رجوع کند. در این باره می‌توان توی فیلم نشان داد که خانم خیار را پوست می‌کند، نمک می‌پاشد و تا می‌آید آن را سمت دهانش ببرد ناگهان شوهر از در یا پنجره از راه می‌رسد و با گفتن دیالوگ «مخلص همسر خوبم هم برم» خیارها را می‌قاپد. خانم هم در جواب می‌گوید: «خیلی لوسی!» که البته این دیالوگ را هم باید با عصبانیت و صورتی خشمگین بگوید تا مشمول سانسور نشود.
یا گفته شده که خانم‌ها حجم گوش‌شان نباید دیده شود. در درجه اول ما فکر می‌کنیم که گوش نداشتن آن قدر مسئله مهمی نیست. دیالوگ‌ها را که از روی کاغذ حفظ می‌کنند حالا برای یک نقش کمی گریم کنند و گوش‌شان را کوچک کنند هم واقعا آسمان به زمین نمی‌رسد. ونگوگ هم که هنرمند بود گوشش را خودش برید بهتر است این چیزها الگوسازی شود. یا می‌شود صحنه را طوری بچینیم که توی فیلم‌ها خانم‌ها هی بگویند آی دندونم آی دندونم تا خیلی هوشمندانه حواس‌ها را از گوش پرت کنیم. البته چون نشان دادن خود دندان هم مشمول سانسور می‌شود، می‌توانیم از دندان مصنوعی توی لیوان آب استفاده کنیم. به همین راحتی!
نویسنده : محمدعلی محمدپور

بنیتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *