فساد میلیاردی یکی از مسئولان با اعمال فشار | وب سایت بنیتو

فساد میلیاردی یکی از مسئولان با اعمال فشار

فساد میلیاردی یکی از مسئولان با اعمال فشار

رئیس فراکسیون مباره با فساد گفت: یک مقام سیاسی چندین شرکت صوری درست کرده و بعد از آن با تهدید و ارعاب چندین میلیارد وام گرفته است. البته اطلاعات کامل این فرد را من خواهم گفت، ولی افراد از این دست بسیارند که با تهدید و فشار سیاسی، وام‌های میلیاردی برای شرکت‌های صوری گرفته اند. همین کارهاست که بانک‌ها را به بدبختی و فلاکت کشانده و خلاصه بیت المال این گونه غارت می‌شود؛ بنابراین، تا زمانی که ما نتوانیم این وضعیت را اصلاح کنیم، اوضاع بدتر هم خواهد شد.

به گفته این نماینده مجلس، در سال‌های گذشته، افراد بسیاری توانسته اند با استفاده از رانت و فشار سیاسی و با راه اندازی شرکت‌های صوری و بدون آنکه وثیقه قابل اعتنایی داشته باشند، پول‌های کلان به جیب بزنند.

امیر خجسته در خصوص این موضوع اظهار داشت: بخش زیادی از وضعیتی که الان ما به آن دچاریم، مربوط به آشفتگی‌های بانک مرکزی است، به گونه‌ای که هم اکنون بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها نیز غیر قابل وصول شده است.

این نماینده مجلس گفت: دلیل این کار به کار گرفتن افراد بدون تخصص از طریق معاونت نظارت بانک مرکزی است. این معاونت، افراد بسیاری را در قالب همشهری، فامیل، آشنا و دوستان، وارد سیستم کرده و آن‌ها را در پست‌های مختلف هیأت مدیره و یا مدیرعامل نشانده است. نتیجه این باندبازی‌ها و به کارگیری نیرو‌های غیر متخصص، فجایعی مانند بانک دی و بانک سرمایه و … را به بار آورده است. امروزه به کارگیری این نیرو‌ها و باندبازی در بانک ها، عامل اصلی این وضعیت است که متأسفانه کسی به آن ورود نمی‌کند و بررسی نیز نمی‌شود.

این نماینده مجلس در ادامه یادآور شد: بانک کارمندان بدون تخصص را نمی‌پذیرد و نحوه کارش به گونه‌ای نیست که یک فرد بدون تخصص که با رانت و پارتی وارد سیستم مدیریتی شده، بتواند اوضاع را مدیریت کند؛ خلاصه اینکه بانک‌ها نمی‌توانند این مبالغ را از بدهکاران بگیرند و این گونه است که همه با واسطه و آشنا وام گرفته اند.

رئیس فراکسیون مباره با فساد گفت: زمانی که معاون ارزی بانک مرکزی را دستگیر کردند، دیگر کار از کار گذشته بود. ما صد بار هشدار دادیم و هر چه داد زدیم و گفتیم، مراقب باشید، کمتر به حرف ما گوش دادند و کسی توجهی نکرد.

وی همچنین افزود: این‌هایی که وام گرفته اند، همه با رابطه بوده و وثیقه‌ای در کار نبوده و یا وثیقه‌ها جوابگوی بدهی‌ها نیست. از سوی دیگر، برخی با فشار‌های سیاسی که به مدیران بانک‌ها وارد کرده اند، توانسته اند وام‌های کلان بگیرند.

برای نمونه باید گفت، یک مقام سیاسی چندین شرکت صوری درست کرده و بعد از آن با تهدید و ارعاب چندین میلیارد وام گرفته است. البته اطلاعات کامل این فرد را من خواهم گفت، ولی افراد از این دست بسیارند که با تهدید و فشار سیاسی، وام‌های میلیاردی برای شرکت‌های صوری گرفته اند. همین کارهاست که بانک‌ها را به بدبختی و فلاکت کشانده و خلاصه بیت المال این گونه غارت می‌شود؛ بنابراین، تا زمانی که ما نتوانیم این وضعیت را اصلاح کنیم، اوضاع بدتر هم خواهد شد.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در پایان افزود: باید تأکید کنم آنچه کشور در اوضاع کنونی، نیازمند آن است، افزایش نظارت است و اگر شاهد کم کاری و بی برنامگی یک مجموعه و یک مدیر هستیم، باید در اسرع وقت نسبت به اخراج او اقدام کنیم؛ البته این امر نخست باید توسط دولت شکل گیرد و مجلس نیز نباید منافع جامعه را قربانی رفاقت‌های جناحی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *