همه چیز درباره وزارت اطلاعات ایران | وب سایت بنیتو

همه چیز درباره وزارت اطلاعات ایران

 

 

وزارت اطلاعات

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به اختصار «واجا» نام یکی از وزارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی ایران است، به منظور استخبارات ملی. این سازمان همچنین مسئولیت کسب و پرورش اطلاعات امنیتی و اطلاعات خارجی، حفاظت اطلاعات، ضد جاسوسی، ضد تروریسم و به دست آوردن آگاهی‌های لازم از وضعیت دشمنان داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران و در جهت پیشگیری و مقابله با توطئه‌های آنان علیه این کشور تشکیل شده‌است. تصدی این وزارت‌خانه را سید محمود علوی بر عهده دارد.

 

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

واجا

اطلاعات کلی سازمان

بنیادگذاری⬇️

۲۷ مرداد ۱۳۶۳

سازمان پیش⬇️

سازمان اطلاعات و امنیت کشور

ستاد⬇️

تهران

بودجهٔ سالانه⬇️

۳٬۰۰۲ میلیارد تومان (سال ۱۳۹۵)

وزیر مسئول⬇️

سید محمود علوی، وزیر اطلاعات

سازمان بالادست⬇️

قوه مجریه جمهوری اسلامی ایران

سازمان زیردست⬇️

دانشگاه امام باقر

موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

وبگاه⬇️

www.vaja.ir

نیروی انسانی ⬇️

هیچ آمار رسمی در مورد تعداد کارمندان، افسران اطلاعاتی و پرسنل شاغل در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. با این حال، وزارت دفاع آمریکا، در ژانویه ۲۰۱۳ میلادی، با انتشار یک گزارش ۶۴ صفحه‌ای دربارهٔ وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، به نقل از مگنوس رانستورپ (Magnus Ranstorp) در مصاحبه‌ای تعداد پرسنل این وزارت‌خانه را حدود ۳۰ هزار نفر برآورد کرده‌است.

 

اعضای این وزارتخانه در ادبیات رسانه‌ای ایران با لقب «سربازان گمنام امام زمان روحی له الفداء» شناخته می‌شوند.

 

وزیران ⬇️

اولین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، محمد ری‌شهری بود. او را که به‌عنوان بنیانگذار وزارت اطلاعات به همراه سعید حجاریان می‌دانند بعدها منصب خود را در زمان دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی به علی فلاحیان داد. این دوران یعنی وزارت فلاحیان را اوج میزان و گستردگی فعالیت‌های وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج کشور می‌دانند. فلاحیان خود این دوره را با صدها مأموریت غیرممکن و موفق اطلاعاتی یاد می‌کند.

 

پس از هشت سال در زمان دولت محمد خاتمی، قربانعلی دری نجف‌آبادی جای فلاحیان را گرفت. دری نجف آبادی در کتاب خاطرات شخصی خود از پذیرفتن این سمت تلویحاً ابراز پشیمانی می‌کند. در زمان وزارت او بود که ماجرای معروف قتل‌های زنجیره‌ای اتفاق افتاد و او را مجبور به استعفا کرد.

 

با رفتن دری نجف‌آبادی، علی یونسی رئیس وقت سازمان قضایی نیروهای مسلح پست مهم وزارت اطلاعات را به عهده گرفت. دوران او شاهد تغییر نگرش وزارت اطلاعات به مقوله امنیت بود. او در اولین اقدام، به حکم رهبری جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های اقتصادی وزارت اطلاعات از جمله ۱۰۰ شرکت اقتصادی کوچک و بزرگ را تعطیل نمود.

 

یونسی در اینباره می‌گوید:

 

وقتی وزیر اطلاعات شدم آقای هاشمی دو بار با من بحث کردند و گفتند «شیوه‌ای که شما در وزارت اطلاعات در پیش گرفته‌اید این وزارتخانه را به شهرداری و تشکیلات بی‌خاصیت تبدیل کرده‌است که هیچ‌کس نمی‌ترسد» و من هم به ایشان یادآور شدم در همه جای دنیا به این روش می‌گویند سرویس اطلاعاتی و ما هم باید به دنبال این موضوع برویم که وزارت اطلاعات در خدمت مردم باشد.

 

با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد، غلامحسین محسنی اژه‌ای که خود قبلاً سال‌ها قاضی ویژه وزارت اطلاعات بوده به این سمت منصوب گردید. وی در نطق دفاعیه خود در مجلس هفتم جهت کسب اعتماد مجلس، ظاهراً نارضایتی خود را از عهده‌دار شدن این پست اعلام نمود و مصطفی پورمحمدی را گزینه مناسب‌تری از خود برای وزارت اطلاعات دانست. پس از برکناری اژه‌ای محمود احمدی‌نژاد سرپرست وزارت شد و در دولت بعد حیدر مصلحی به عنوان وزیر اطلاعات از مجلس رأی اعتماد گرفت. وزارت مصلحی با وجودی که وی یک بار استعفا داده بود و رئیس‌جمهور وقت، محمود احمدی‌نژاد نیز با استعفای وی موافقت کرده بود، با حمایت آیت الله سید علی خامنه‌ای تا پایان عمر دولت دهم ادامه پیدا کرد. با آغاز کار دولت حسن روحانی، وی سید محمود علوی را به مجلس معرفی نمود. هم‌اکنون سید محمود علوی به عنوان هفتمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران تصدی این وزارت را بر عهده دارد.

 

مدرسه حقانی ⬇️

بسیاری از وزرا و مقامات ارشد وزارت اطلاعات از جمله محمد محمدی ری شهری، علی فلاحیان، علی یونسی، مصطفی پورمحمدی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، روح‌الله حسینیان از مدرسه حقانی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

 

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی ⬇️

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دارای دانشگاهی تخصصی به نام «دانشگاه امام باقر» است که نام آن اشاره‌ای به امام محمد باقر، امام پنجم شیعیان است. از این دانشگاه بیشتر با عنوان دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی یاد می‌شود.

 

بازداشتگاه ⬇️

قوه قضائیه ایران در سال ۱۳۸۵ به وزارت اطلاعات اجازه ایجاد بازداشتگاه داد.

 

وزیران وزارت اطلاعات

 

نام⬅️ محمد ری شهری

مدت⬅️ ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۸

رئیس هیئت دولت⬅️ سید علی خامنه ای

رهبر⬅️ روح الله خمینی

✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️

نام⬅️ علی فلاحیان

مدت⬅️ ۱۳۶۸  تا  ۱۳۷۶

رئیس هیئت دولت⬅️  اکبر هاشمی رفسنجانی

رهبر⬅️ سید علی خامنه ای

✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️

نام⬅️ قربانعلی دری نجف آبادی

مدت⬅️ ۱۳۷۶ تا  ۱۳۷۸

رئیس هیئت دولت⬅️ سید محمود خاتمی

رهبر⬅️ سید علی خامنه ای

✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️

نام⬅️ علی یونسی

مدت⬅️۱۳۷۸  تا  ۱۳۸۴

رئیس هیئت دولت⬅️ سید محمود خاتمی

رهبر⬅️ سید علی خامنه ای

✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️

نام⬅️ غلامحسین محسنی اژه ای

مدت⬅️ ۱۳۸۴ تا  ۱۳۸۸

رئیس هیئت دولت⬅️محمود احمدی نژاد

رهبر⬅️سید علی خامنه ای

✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️

نام⬅️ حیدر مصلحی

مدت⬅️۱۳۸۸  تا  ۱۳۹۲

رئیس هیئت دولت⬅️ محمود احمدی نژاد

رهبر⬅️ سید علی خامنه ای

✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️

نام⬅️ سید محمود علوی

مدت⬅️۱۳۹۲  تا کنون

رئیس هیئت دولت⬅️ حسن روحانی

رهبر⬅️سید علی خامنه ای

✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️✳️

انتهای مطلب/ بنیتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *