همه چیز در مورد استان بوشهر

mohammad استان ها, بوشهر , , , , , , , , ,

معرفی استان جنوبی بوشهر:

استان بوشهر یکی از استان های واقع در جنوب ایران میباشد که در جوار دریای خلیج فارس واقع شده است که نوشتار آن به زبان انگلیسی Bushehr و یا Bushire میباشد. استان بوشهر در میان استان های ایران ، از لحاظ مساحت و وسعت ، در جایگاه هفدهم قرار دارد. استان بوشهر بعنوان پایتخت انرژی ایران نام گرفته است زیرا در این استان ، نیروگاه هسته ای ، ذخائر نفت و گاز و پالایشگاه های متعددی وجود دارد. پارس شمالی و پارس جنوبی در این استان واقع شده اند. از طرفی ، این استان به دلیل مجاورت با دریای خلیج فارس ، از موقعیت صیادی و صادرات محصولاتی از جمله محصولات صیادی و واردات انواع کالاهای مورد نیاز و موقعیت های شغلی مرتبط با بنادر و ترخیص کالا و همچنین موقعیت های گردشگری برخوردار است. مرکز استان بوشهر ، بندر بوشهر میباشد. استان بوشهر دارای ۴ منطقه حفاظت شده میباشد.

موسیقی و مراسم محلی در استان بوشهر:
موسیقی بوشهری بعنوان بخشی از موسیقی فولکور میباشد که در آن سازهای کوبه ای نظیر دمام کاربرد فراوان دارد. دمام زنی بوشهری بسیار معروف بوده و یکی از ابزار مهم این استان در مراسم عزاداری محلی میباشد. که میتوان از مراسم سنج و دمام نام برد. دمام بوشهری در بسیاری شهرهای ایران رواج پیدا کرده و شناخته شده است.

بررسی تاریخ استان بوشهر:
قیام و یا جنبش جنوب ایران ، موسوم به مبارزه مردم تنگستان ، بیان کننده ی قیام مردم برخی شهرستان های بوشهر از جمله شهرستان دشتستان ، تنگستان ، و شهرستان دشتی میباشد که بر علیه نیروهای پرتغالی قیام کردند.

موقعیت و مساحت استان:
مساحت استان بوشهر معادل ۲۸ هزار کیلومتر مربع و جمعیت این استان در حدود ۱ میلیون نفر میباشد. مرز دریایی این استان با دریای خلیج فارس در حدود ۷۰۷ کیلومتر میباشد. استان بوشهر ، از جهات مختلف ، در مجاورت دریا و استان های ذیل واقع شده است:

شمال : استان خوزستان و استان کهگلویه و بویراحمد
شرق : استان فارس
جنوب و غرب : دریای خلیج فارس
جنوب شرقی : استان هرمزگان
تقسیمات کشوری:
استان بوشهر متشکل از ۱۰ شهرستان میباشد که این ۱۰ شهرستان از ۲۴ بخش ، ۴۶ دهستان ، ۳۷ شهر و ۹۱۰ روستا تشکیل شده است. شهرستان های استان بوشهر عبارتند از:

شهرستان بوشهر
شهرستان تنگستان
شهرستان جم
شهرستان دشتستان
شهرستان دشتی
شهرستان دیر
شهرستان دیلم
شهرستان عسلویه
شهرستان کنگان
شهرستان گناوه
طبیعت استان:
استان بوشهر از ۲ بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده است. بخش جلگه ای در حاشیه ی غربی و مجاورت دریا بوده و بخش کوهستانی استان در بخش شرقی و مجاورت رشته کوه های زاگرس میباشد. ارتفاعات بخش زاگرس استان ، رشته کوه های گچ ترش نامیده میشود. همچنین ارتفاعاتی که در بخش ساحلی قرار دارد ، ارتفاعات نوکند نام دارد.

کوه های استان بوشهر:
استان بوشهر از سمت مشرق در مجاورت رشته کوه های زاگرس واقع شده است. ولی کوه های معروف استان عبارتند از:

کوه خورموج : شرق برازجان
کوه گیسکان : شرق برازجان
کوه پشت پر (بزپر) : شرق برازجان
کوه سیاه : دشت پلنگ
کوه درنگ : شهرستان دیر
کوه گچور – کوه بوریال : تنگستان – ارتفاعات بوشکان و پازنان
کوه خورموج واقع در شهرستان دشتی ، بزرگترین کوه در استان بوشهر میباشد.

آب و هوای استان بوشهر:
آب و هوای استان بوشهر ، گرم و خشک است و دمای آن در فصل گرما ، به ۵۳ درجه سانتیگراد هم میرسد. میانگین بارش باران ، ۲۲۰ میلیمتر است و اکثر ماه های سال گرم است. ۱۴ باد محلی در این منطقه شناسایی شده است.

زبان و گویش:
زبان اکثریت مردم استان بوشهر ، زبان فارسی ولی با گویش و لهجه ی بوشهری میباشد ولی مردم ساکن در شمال این استان ، با گویش لری صحبت میکنند (مثل دیلم و دشتستان). بعبارتی گویش و لهجه ها در روستاها بسیار متنوع تر از گویش مردم شهرنشین آن میباشد. یکی دیگر از زبان های مردم استان ، زبان عربی میباشد که میتوان از ساکنان بندر عسلویه ، بندر کنگان و جزیره شیف نام برد. فارسی زبانان بوشهری دارای گویش های ذیل میباشند:

گویش تنگستانی
گویش دشتی
گویش کازرونی
گویش بردستانی
گویش اچمی
زبان ساکنان سواحل و جزایر دریای خلیج فارس ، با وجود اینکه فارسی زبان هستند ولی زبان آن ها ترکیبی از زبان و گویش های مختلف از جمله موارد ذیل میباشد:

زبان و گویش شبانکاره ای
زبان و گویش بلوچی
زبان و گویش ترکمنی
زبان و گویش لری
کلمات انگلیسی – هندی – پرتغالی – عربی
ساکنان شهرستان های شمالی این استان ، اکثرا به گویش لری سخن میگویند. مثل دشتستان ، گناوه و دیلم… و ساکنان شهرستان های جنوبی استان ، به فارسی صحبت میکنند ولی همراه با لهجه محلی میباشد. مثل دیر و کنگان

صادرات – تجارت – شغل:
بدلیل گرما و رطوبت این استان ، محصولات کشاورزی همچون خرما در آن رواج دارد و صادرات خرما ، بواسطه وجود نخلستان های پهناور و زیبا ، یکی از مشاغل پر رونق در این استان میباشد. این استان در زمینه انرژی در رتبه ۱ ایران قرار دارد و علت آن هم وجود منابع نفت و گاز میباشد. از جمله مشاغل این استان میتوان به کشاورزی ، پرورش دام ، صیادی ، محصولات دستی و ماشینی و محصولات صنعتی اشاره کرد. برخی محصولات این استان عبارتند از:

محصولات کشاورزی استان:
خرما
گوجه فرنگی
پیاز
سبزی
کنجد
تنباکو
گندم
جو
محصولات دریایی – صیادی:
ماهی
میگو
پرورش دام:
پرورش شتر
پرورش گاو
پرورش گوسفند
صنایع دستی و ماشینی:
صنایع کشتی سازی
لنج سازی
عبابافی
توربافی
سفال
گبه
گلیم
صنایع مرتبط با انرژی:
منابع و صنایع نفتی
منابع و صنایع گازی
نیروگاه های برق اتمی
پتروشیمی ها
شترهای این استان ، ۱ کوهانه هستند و شامل نژادهای : عربی ، ترکی ، دشتی (ذبه) میباشند که محبوبترین آن ها ، نژاد دشتی هستند و از پشم شتر در عبابافی استفاده میشود. در روستای کردوان واقع در شهرستان دشتی ، چندین کارگاه عبابافی وجود دارد و محصولات آن ها در داخل کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار محبوب است.

استان بوشهر بخاطر شرایط خاص آب و هوایی ، استعداد کشت گوجه فرنگی در خارج است فصل را دارا میباشد. شهرستان های دشتستان و تنگستان ، در زمینه تولید خرما و مرکبات ، موفق به کسب مقام اول شدند.

بنادر استان بوشهر:
استان بوشهر دارای بنادر تجاری و زیبا از حیث گردشگری است که مهم ترین آن بندر بوشهر میباشد. بطور کلی ، بنادر استان عبارتند از:

بندر بوشهر
بندر گناوه
بندر دیلم
بندر ریگ
بندر کنگان
بندر دیر
بندر عسلویه
بندر عامری
بندر نخل تقی

اختصاصی /بنیتو

شاید دوست داشته باشید:

هجوم ملخ‌های دریایی به استان‌های جنوبی ایران

به موازات خطر سیل، چند استان جنوبی با هجوم ملخ‌های دریایی و آسیب مزارع و مراتع روبرو هستند. جهاد کشاورزی […]

سوغات یاسوج چیست؟

یاسوج، شهر آبشارهای خروشان و بهشت طبیعت‌دوستان سوغات و صنایع دستی منحصربه‌فردی برای گردشگران دارد. یاسوج شهری در شمال شرقی […]

همه‌چیز درباره شهرستان خنج

شهرستان خنج اطلاعات کلی کشور⬅️ ایران Flag of Iran.svg استان⬅️ فارس مرکز ⬅️خنج نام‌های پیشین⬅️ هُنگ، خُنگ مردم جمعیت⬅️ ۴۱٬۳۵۹ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *