اخبار

افزایش تولید ۱۰۵ میلیون تنی محصولات کشاورزی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرری، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در آیین تجلیل از کشاورزان نمونه استان تهران که در سالن اجتماعات اداره جهاد کشاورزی شهرستان ری برگزار شد، اظهار داشت: دهه فجر در سایه و برکت اندیشه‌های امام برای ملت ما افتخار، عزت و سربلندی نه تنها برای ما به همراه داشته است بلکه اگر امروز در فلسطین، یمن، عراق، افغانستان و سایر کشورهای منطقه شاهد جوشش و خیزش ضداستکباری هستیم در سایه انقلاب اسلامی سال ۵۷ و رهبری هدایت‌گرایانه و روشن گرایانه مقام معظم رهبری است.

وی به اهمیت بخش کشاورزی با اشاره به بیان رهبری که فرمودند کشاورزی شریان اصلی جامعه است اشاره کرد و افزود: کشاورزی نقش برجسته‌ای در توسعه و استقلال کشورها دارد زیرا که از حوزه وسیعی در آب، خاک، جنگل، دام، باغ، زراعت و شیلات برخوردار است لذا اگر در این راستا تلاش ویژه‌ای کنیم می‌توانیم به درجه‌ای از خودکفایی، رونق اقتصادی، رشد، شکوفایی و بالندگی رفاه جامعه دسترسی داشته باشیم.

استاندار تهران در بدو پیروزی انقلاب تولید محصولات  کشاورزی را حدود ۲۵ میلیون تن و در حال حاضر با جهش در تولید ۱۳۰ میلیون تن اعلام کرد و خاطرنشان کرد: خودکفایی در بخش کشاورزی بسیار مهم است و این ناشی از حمایت همه جانبه وزیر جهاد کشاورزی و نگاه علمی و تخصصی به این بخش در سال‌های پیشین از کشاورزان بوده است.

محسنی بندپی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان تهران بیان کرد: راهبردها و استراتژی‌های که در بخش کشاورزی و در استان تهران در حال اجرا است شامل این که در سند آمایش و سند توسعه شهرستان‌های استان مزیت‌های نسبی حوزه کشاورزی را احصاء کردیم و به سمت برند سازی محصولات حرکت کردیم.

وی سیب دماوند، گل و گیاه پاکدشت، صیفی جات و پسته در دشت ورامین، شیروتخم و گوشت در ری را برند مطرح معرفی کرد و ابراز داشت: این محصولات موجب افزایش تقاضا و صادرات محوری برای تولید کنندگان فراهم کرده است.

استاندار تهران با اشاره به فرونشست اراضی جنوب و جنوب شرقی استان تهران هستیم، بحث ترویج آبیاری تحت فشار و کشت گلخانه‌ای را از اهمیت بسیار زیادی عنوان کرد و گفت: بیش از ۳۵۰۰ هکتار کشت گلخانه‌ای در سطح استان تهران انجام می‌گیرد و از این طریق می‌توان در افزایش کمی و کیفی محصولات و افزایش راندمان بهره‌وری از آب و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار را در همه فصول برای کشاورزان فراهم کنیم.

محسنی بندپی با اشاره به راه اندازی تصفیه‌خانه‌های آب‌های نامتعارف اظهار داشت: طرح تصفیه خانه نقش آفرینی بخش کشاورزی در امنیت غذایی و سلامت جامعه را در پی دارد و می‌توان با ایجاد اطمینان و اعتماد در مصرف کنندگان امنیت غذایی را افزایش داد.

وی با بیان اینکه حمایت همه جانبه استانداری از تمامی تولیدکنندگان به خصوص بخش کشاورزی است، یادآور شد: نسبت به بخش کشاورزی در چند مدت غفلت داشتیم و روستا را به عنوان کانون تولید رها کردیم و عشایر را به عنوان کسانی که در تولید گوشت ۲۵ درصد تأمین کننده هستند بدون حامی گذاشتیم.

استاندار تهران در پایان خاطر نشان کرد: افتخار داریم در بخش کشاورزی و همه محصولات استراتژیک خود کفا هستیم و این به تلاش و بازوان و فکر و اندیشه کشاورزان و سیاست‌های خوب وزارت جهاد کشاورزی فراهم شده است.

در پایان این مراسم از ۴۹ کشاورز نمونه در سطح استان تهران در تمامی حوزه‌های بخش کشاورزی تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/۶۷۰۵۲/پ/س

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن