اخبار

بی توجهی به «سیل مهربانی مردم» در نمایشگاه سیل مهربانی/ ناجیان واقعی نادیده گرفته شدند

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، عصر امروز با حضور جمعی از مسوولان استان نمایشگاه عکس سیل مهربانی به منظور بیان خدمات دستگاه‌های مختلف به مناطقی که فروردین امسال درگیر سیل شدند، آغاز بکار کرد.

در این نمایشگاه که اکثر دستگاه‌های استان به خواسته استانداری لرستان در آن غرفه ایجاد کرده‌اند، چند نکته قابل توجه وجود دارد که بسیاری از حاضرین و اجبار شدگان حاضر در نمایشگاه نیز از آن گلایه دارند.

در این نمایشگاه شاهد آن هستیم که بجز چند غرفه خاص، در اکثر غرفه‌ها که با صرف هزینه بیت‌المال ایجاد شده‌اند تنها چند عکس از مناطق سیل زده و البته تصاویر حضور مدیران و مسوولان در این مناطق دیده می‌شود.

 

فضای کاملا بی روح و به دور از خلاقیت و جذابیت حاکم بر نمایشگاه به خوبی نمایان گر آن است که بسیاری از ادارات فقط از سر رفع تکلیف در این نمایشگاه حاضر شده‌اند و اگر تصمیم گیرنده اصلی بودند، در نمایشگاه حضور نمی‌یافتند.

اما با وجود این نکات، ضعف بسیار مهم این نمایشگاه در عدم حضور ناجیان اصلی سیل لرستان در آن است؛ چنانکه همگان می‌دانند در سیل فروردین امسال آنچه بیش از هر چیزی به چشم آمد و در رفع مشکلات سیل زدگان به ویژه در روزهای آغازین موثر بود، حضور پر شور و پر مهر اقشار مختلف مردم، گروه‌های جهادی و بسیج، انجمن‌های مردم نهاد و گروه‌های از این دست بود که باعث شد پلدختر سیل زده به صحنه مهربانی و وحدت و همبستگی ملت ایران تبدیل شود.

متاسفانه در این نمایشگاه بجز چند غرفه، دیگر هیچ اثری از تلاش ناجیان واقعی لرستان و به ویژه پلدختر، که همان مردم بودند دیده نمی‌شود.

 

برگزاری نمایشگاه سیل مهربانی در حالی با بی توجهی به سیل مهربانی مردم در حادثه سیل امسال برگزار شده است که استقبال مردمی نیز آن بسیار ضعیف است و اگر متولیان امر اندکی خلاقیت به خرج داده و به جای اینکه نمایشگاه را به عرصه رقابت عکس دستگاه‌ها تبدیل کنند، از گروه‌های مردمی، بسیجیان و جهادگران و انجمن‌ها دعوت می‌کردند که در این نمایشگاه حضور یابند، بی شک شاهد نمایشگاهی بهتر از این بودیم.

در همین راستا بسیاری از غرفه‌داران که مایل به افشا نام خود نبودند نیز برپایی این نمایشگاه با این شکل را کاری بیهوده و برای رفع تکلیف داشته و معتقد هستند که بهتر بود به جای صرف این هزینه‌های بیهوده و چاپ عکس‌های یک شکل از مدیران و بعضا مناطق سیل‌زده، برگزاری نمایشگاه به دست گروه‌های مردمی سپرده می‌شد. ضمن اینکه بهتر بود که نمایشگاه در محلی مانند مصلی و یا پارک‌های بزرگ وسط شهر برگزار شود تا حداقل مردم بیشتر از آن بازدید کنند، نه اینکه به دلیل دوری مسیذ فقط شاهد حضور معدود کارکنان ادارات باشیم.

در پایان ذکر این نکته نیز بسیار مهم بوده که شکی نداریم دستگاه‌های مختلف در جریان سیل اخیر زحمات فراوانی برای کمک به سیل زدگان و رفع مشکلات مناطق سیل زده کشیدند و قطعا رسانه‌ها نیر همانند مردم قدردان آنها هستند، اما نکته مهم این بوده که هر یک از این دستگاه‌ها فقط وظیفه قانونی خود را انجام داده‌اند، در حالی که این گروه‌های مردمی و جهادی بودند که بدون هیچ وظیفه قانونی و یا هیچ چشمداشتی به صورت آتش به اختیار به یاری هم نوعان خود شتافتند.

امید است مسوولان استان لرستان به جای برگزاری چنین نمایشگاه‌های بی روح و بی جاذبه‌ای، با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و بهره گیری از مشورت افراد خلاق و توانمند و نیروهای جوان، ضمن جلوگیری از هدر رفت بیت المال، اقدامات تاثیرگذارتری در عرصه اطلاع رسانی انجام دهند.

انتهای پیام/

نگارنده سعید سرشار

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن