اخبار

گسترش همکاری‌های ازبکستان و قزاقستان در زمینه انرژی هسته‌ای

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «ماگزوم میرزاقلی‌اف» وزیر اکولوژی، زمین شناسی و منابع زیرزمینی قزاقستان در سفر به «تاشکن با مقامات وزارت انرژی دیدار و توسعه روابط دوجانبه در زمینه بهره برداری از انرژی هسته‌ای صلح آمیز را بررسی کرد.

طرفین همچنین گسترش همکاری‌های متقابل در زمینه تشریک مساعی در حوزه اطلاع رسانی و ارزیابی تاثیر نیروگاه هسته‌ای به محیط زیست و همچنین اکولوژی را نیز مورد بررسی قرار دادند.

طرف ازبکی گزارشاتی را در مورد روند اجرای ساخت نیروگاه هسته‌ای در ازبکستان، اقدامات در دست انجام در چارچوب برنامه‌های انرژی هسته‌ای و همچنین ابزارهای حقوقی بین المللی در زمینه امنیت هسته‌ای در اختیار طرف قزاقی قرار داد.

علاوه بر این، اعلام شد که بر اساس مقررات آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای برنامه ریزی می‌شود در آینده نزدیک در قلمرو ازبکستان و کشورهای مجاور از جمله قزاقستان نشستی مبنی بر ارزیابی تاثیر فعالیت استقرار تاسیسات و استفاده نیروگاه هسته‌ای ازبکستان بر محیط زیست برگزار شود.

میرزاقلی‌اف برای اقدامات ازبکستان مبنی بر استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای ارزش زیادی قایل و خواستار گسترش همکاری‌های متقابل در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای شد.  

هم‌اکنون قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود و مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی به بیش از دو میلیارد دلار رسیده است.

در ازبکستان ۲۶۰ شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان از جمله ۱۹۲ شرکت مشترک و ۳۷ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه سرمایه‌گذاران قزاق در زمینه‌های ساختمان‌سازی، فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

همچنین نمایندگی ۳ شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه‌گذاری ازبکستان به ثبت رسیده است.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، قزاقستان استقلال این کشوررا در تاریخ ۲۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/.

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن