اخبار

۷۰۰ اتوبوس شهر اصفهان طی تفاهم با دولت بازسازی می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، قدرت‌اله نوروزی در برنامه رادیویی «شهر پرسشگر، شهردار پاسخگو» با تبریک دهه فجر به شهروندان و به همه ملت ایران، اظهار کرد: چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز کردیم و همزمان با این ایام شهرداری اصفهان فعالیت‌های خوبی را شروع کرد، در حال حاضر ۲۰۰ عنوان برنامه با ۴۰۰ اجرا در سطح شهر داریم و در مناطق افتتاحیه‌های مختلفی خواهیم داشت که ۲ روز گذشته در منطقه ۱۰ خدمات جدیدی در خدمت مردم قرار گرفت، همچنین روز دوشنبه هفته آینده هم در منطقه ۱۲ پروژه‌هایی را در اختیار مردم قرار خواهیم داد. 

شهردار اصفهان ادامه داد: برنامه‌های دهه فجر را در همه مناطق با همکاری همه اقشار از جمله دانش‌آموزان و سایر شهروندان اجرا می‌کنیم که ابتکار نویی است و می‌تواند موجب شادمانی همه مردم شود.  

وی تصریح کرد: شهرداری اصفهان حدود یک و نیم سال پیش به صورت داوطلبانه در شانزدهمین دوره تعالی سازمانی شرکت کرد و همه زیرمجموعه شهرداری توسط ارزیابان خارج شهرداری ارزیابی شدند که این اقدام موجب شد تا شهرداری نقاط قوت و ضعف را شناسایی کرده و فرصتی برای ارتقا داشته باشد. 

نوروزی با بیان اینکه این کار برای نخستین بار در کشور و توسط شهرداری اصفهان به عنوان نخستین شهرداری در ایران انجام شد، ابراز کرد: شهرداری با این کار خود را در معرض قضاوت دستگاه‌های ارزیابی قرار داد و ادامه آن می‌تواند برای شهرداری مفید باشد و برای امسال هم اعلام آمادگی کردیم، همچنین در هفته جاری نخستین جشنواره فرآیند تعالی سازمانی در کتابخانه مرکزی برای قدردانی از مجموعه‌های مشارکت کننده برگزار شد.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه یکشنبه شب بخش میانی تندیس تقدیس اثر استاد تناولی سرقت شد اما با تعامل همه دستگاه‌ها به ویژه نیروی انتظامی و شهرداری و همدلی که با همه ایجاد شد این اثر پیدا شد، تصریح کرد: همراهی و همدلی می‌تواند به راحتی توان را افزایش داده و یک مسأله را حل کند، البته این مطالبه افکار عمومی هم بود چراکه با توجه به اینکه این اثر در معرض دید همگان بود نباید این امکان از مردم گرفته شود، قرار است این اثر را مرمت کرده و با هماهنگی استاد تناولی جای مناسبی را برای نصب پیش‌بینی کنیم.

جشنواره کودک؛ برای همه کودکان ایران  

وی افزود: مدتی است ملاقات مردمی با شهروندان مناطق در سطح شهر داریم که ارزیابی ما از این اقدام خوب بوده است و هفته آینده در همین راستا نهمین ملاقات مردمی در منطقه ۴ برگزار می‌شود و با مردم این منطقه ملاقات می‌کنیم. 

نوروزی تصریح کرد: سال گذشته توانستیم جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را دائمی کنیم و در افتتاحیه و اختتامیه هم بر این نکته تأکید کردیم که این جشنواره فقط مربوط به این ایام نیست و امری دائمی است، به همین مناسبت جمعه (امروز) فیلم «بی صدا حلزون» ویژه افراد ناشنوا در پردیس سینمایی ساحل برگزار می‌شود، این نخستین بار است که اکران ویژه ناشنوایان داریم که این کار نوعی مناسب‌سازی برای همه کودکان به شمار می‌رود و تحقق شعار سینما برای همه کودکان است. 

اتفاقات خوب ناوگان اتوبوسرانی در اصفهان

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه سیاست ما این است که حمل و نقل عمومی تقویت شود و اگر به مترو، حلقه حفاظتی و بازسازی اتوبوس‌ها فکر می‌کنیم به این علت است که این اقدامات، جزو زیرساخت‌های اصلی حمل و نقل عمومی به شمار می‌رود، مطرح کرد: در حوزه اتوبوسرانی از اکنون تا سال آینده اتفاقات خوبی در شهر می‌افتد.  

وی اضافه کرد: سال گذشته تعدادی اتوبوس نو خریداری و تعدادی اتوبوس در شهر اصفهان بازسازی شد، البته به علت تحریم‌ها، کارخانه‌های ساخت اتوبوس برای ساخت با مشکل مواجه‌اند، از همین رو سیاست ما بازسازی اتوبوس‌ها است.  

نوروزی در ادامه بیان کرد: قرار بود شهر تهران به عنوان شهر پایلوت بازسازی اتوبوس‌ها انتخاب شود اما با توجه به اینکه شهرداری اصفهان با ۲۲۰ میلیون تومان هر اتوبوس را با کیفیت خوب بازسازی کرد، شهر اصفهان به عنوان پایلوت انتخاب شد. 

شهردار اصفهان از امضای تفاهم‌نامه‌ای با دولت برای بازسازی اتوبوس‌ها خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه طی دو بخش امضا شده و یک بخش باقی مانده که قرار است با شیوه جدید از نظر تأمین مالی ۷۰۰ اتوبوس در شهر اصفهان بازسازی شود.

وی همچنین مطرح کرد: ۵ هزار تاکسی با شیوه‌ای که هزینه زیادی به راننده تحمیل نشود و با تسهیلات بلاعوض در شهر اصفهان نوسازی می‌شود، همچنین ۱۰ هزار موتور برقی به شهر اصفهان اضافه می‌شود تا موتورهای بنزینی را کم کنیم. 

نوروزی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌های مربوط به اتوبوس‌ها بین سازمان برنامه و بودجه کشور و شهرداری امضا شده و تفاهم‌نامه مربوط به تاکسی‌ها در مرحله مذاکرات نهایی نشده است.  

شهردار اصفهان با بیان اینکه ۲ هزار ایستگاه اتوبوس در شهر اصفهان داریم و هر ایستگاه می‌تواند مظهر زیبایی باشد، عنوان کرد: در این حین ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت گرفتیم که بخشی به زیرساخت‌ها و بخشی به خرید اتوبوس‌ها اختصاص می‌یابد. 

وی تصریح کرد: در رابطه با نوسازی اتوبوس‌ها، با شرکت ایران خودرو دیزل برای خرید تعدادی اتوبوس گازسوز مذاکراتی داشتیم که هیأتی را در این راستا اعزام کردیم و مذاکرات انجام شد تا قبل از عید این اتوبوس‌ها را به ناوگان اضافه کنیم.

نوروزی افزود: مأموریتی به شهرداران مناطق دادیم که دو ایستگاه اتوبوس در هر منطقه نوسازی شود تا دو هزار ایستگاه در شأن شهر اصفهان به عنوان یک شهر گردشگری که در معرض دید همگان است و از آن انتظار دارند، ایجاد شود.  

۵۰ ایستگاه اتوبوس تا پایان سال نوسازی می‌شود 

شهردار اصفهان گفت: این کار در حال انجام است و قبل از عید چند ایستگاه نوسازی می‌شود، ۲۰ ایستگاه قرار شد تا قبل از عید نوسازی شود و شب گذشته مأموریت دادم هر شهردار دو ایستگاه را نوسازی کند که به این ترتیب از دو هزار ایستگاه ۵۰ ایستگاه شهر اصفهان که بیشتر مورد تردد است تا شب عید نوسازی می‌شود. 

وی ادامه داد: طرح‌های این ایستگاه‌ها باید مورد تصویب قرار گرفته و معاون خدمات شهرداری مأمور شد تا طرح‌ها را بررسی کند به نحوی که هارمونی و تناسب بین همه طرح‌ها در سطح شهر رعایت شود.  

نوروزی تصریح کرد: اقدامات ستاد نوروزی شهرداری اصفهان از اول اسفند آغاز می‌شود و خانه تکانی و شهر تکانی انجام می‌شود، البته فعالیت‌های شهرداری در این راستا تا ۱۳ فروردین ادامه دارد، در مجموع ۴۳ روز شهرداری اصفهان برای استقبال از نوروز در حال آماده‌باش است.

شهردار اصفهان مطرح کرد: با توجه به اینکه به عید نوروز نزدیک می‌شویم همه شهروندان باید با کمک هم ناپاکی محیط اطراف را تمیز کنند تا با این شیوه به استقبال سال نو برویم. 

احداث یک پل برای کاهش ترافیک خروجی میدان میوه و تره بار اصفهان

وی در مورد خروجی میدان مرکزی میوه و تره بار اصفهان و تأثیر احداث پل نصف جهان برای کاهش ترافیک خروجی میدان که مورد پرسش یکی از شهروندان بود، اظهار کرد: نام پل نصف جهان به نام شهید سردار سلیمانی تغییر پیدا کرد چراکه این پل در مسیر شهر کرمان و ورودی اصفهان است، این پل قرار است دسترسی به سازمان میادین داشته باشد اما برای میدان مرکزی هم طرحی ویژه داریم و مقابل آن زمینی برای احداث یک پل آزادسازی می‌شود تا زمینه دسترسی بهتر به میدان مرکزی میوه و تره بار را فراهم کند، احتمالاً کلنگ‌زنی این طرح اردیبهشت ماه و زمان پیش‌بینی شده برای احداث آن، ۶ ماه است.

نوروزی در پاسخ به یک شهروند در مورد مشکلات مربوط به پارک خودرو هواداران فوتبال در کنار ورزشگاه نقش جهان که موجب بروز گرد و خاک در منطقه همجوار می‌شود، گفت: مشکلاتی که این شهروند اشاره کرد به ورزشگاه نقش جهان و نبود پارکینگ در این مکان برمی‌گردد که در اختیار شهرداری نیست اما متولی باید تکمیل کند.  

شهردار اصفهان افزود: اگر پارکینگ ساخته شود همه این مشکلات حل می شود. البته مذاکراتی با نهادهای مرتبط داشتیم و اگر به کمک شهرداری نیاز بود، کمک می کنیم. 

وی در مورد وضعیت صدور مجوز برای خانه های واقع شده در بافت های تاریخی هم که مورد پرسش یکی از شهروندان ساکن در منطقه احمدآباد بود، اظهار کرد: در بازنگری طرح تفصیلی، دو بحث در رابطه با آثار تاریخی مطرح است، یکی اینکه خانه ستاره دار و میراثی باشد و یا در محدوده تاریخی واقع شده باشد که در این صورت هر اقدام در این ابنیه، منوط به مجوز میراث فرهنگی است.

۵۰۰ هکتار شهر اصفهان در بافت تاریخی قرار دارد 

نوروزی بیان کرد: خانه هایی که در محدوده بافت تاریخی واقع است، در زمان بازسازی برای نحوه ساخت، ارتفاع و نوع مصالحی که قرار است در نمای آنجا به کار گرفته شود نیاز به هماهنگی با میراث فرهنگی دارد.

شهردار اصفهان افزود: ۵۰۰ هکتار شهر اصفهان در بافت تاریخی قرار دارد اما برخی ساختمان ها در بافت تاریخی شهر قرار دارد و مشمول محدوده هم نمی شود و ستاره دار هم نیست که اگر ملک دارای کاربری مسکونی باشد کد ارتفاعی آن مشخص است و در صورتیکه در حریم آثار تاریخی نباشد، برای آن مجوز از سوی شهرداری صادر می شود.

وی در مورد آسفالت خیابان الله اکبر و ایجاد فضای سبز و پیاده رو برای این خیابان هم که مورد درخواست یکی از ساکنان منطقه ۱۵ بود، گفت: هدف ما این است که مناطق کمتربرخوردار، بیشتر مشکلات آنها حل شود تا عدالت در توزیع خدمات برقرار شود. لکه گیری این خیابان انجام شده و قرار بود پیاده روسازی و جدول کشی نیز صورت گیرد که باید تا پایان سال تعیین تکلیف شود.

انتهای پیام/۶۳۰۸۸/ح/

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن