خواندنی

اضافه وزن در دختران با چه پیامد‌هایی روبرو است؟

عوارض چاقی در دختران را بشناسیمبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: نوزادان از جمله دختر‌ها اگر با شیر مادر تغذیه نشوند و غذای کمکی آن‌ها نیز که بعد از ۶ ماهگی آغاز می‌شود از کمیت و کیفیت متناسب برخوردار نباشد، اضافه وزن و چاقی پیدا می‌کنند.

سید ضیاء مظهری ادامه داد: این کودکان چاق از همان ابتدا در معرض بیماری‌های مختلفی قرار خواهند گرفت و چنین عادات غذایی و اختلالات تغذیه‌ای از جمله پرخوری را به فرزندان خود و از آن طریق به نوه‌های دختری منتقل خواهند کرد.

وی گفت: متاسفانه مادران عادات غذایی خود را به فرزندانشان از جمله دختر بچه امروز و مادر آینده نیز منتقل می‌سازند و گرایش به بیش خوردن، عادت به طعم شوری و شیرینی و یا بدخوری و استفاده زیاد از روغن‌ها و چربی‌ها و ناخنک زدن‌های بی جا را از نسل کنونی به آیندگان فردا منتقل می‌کنند.

عضو انجمن پیشگیری از چاقی ایران تصریح کرد: مادران باید به فرزندان خود اجازه دهند که با طعم طبیعی غذا‌ها آشنا شده و با تهیه غذا به شیوه آب پز، بخارپز، فرپز آن‌ها را به غذا‌های پرچرب و در روغن غوطه ور و پر از نمک عادت ندهند، زیرا آن‌ها هیچ نیازی به شکلات، بستنی، چیپس و غذا‌های آسان و قابل دسترس ندارند.

وی اظهار داشت: بذر تمام بیماری‌های قلبی، عروقی، فشارخون بالا و … در دوران نوزادی و کودکی کاشته می‌شود و اگر زنان مبتلا به مجموعه‌ای از بیماری‌هایی که در حال حاضر از آن‌ها رنج می‌برند، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را به خاطر آورند، ریشه همه مشکلات کنونی را در گذشته خود باز خواهند یافت.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: دختران چاق به علت اختلالات چربی و فشارخون، اختلالات انعقادی و التهابات مزمن در معرض خطر جدی قرار دارند، صافی کف پا، مشکلات اسکلتی، افزایش خطر شکستگی استخوان در کودکان چاق شایعه است و عدم دریافت کافی مواد غذایی مفید در وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها در دختر بچه‌ها و سوق یافتن آن‌ها به مصرف بیش از اندازه غذا‌های پرچرب، شیرین، شور و نوشابه‌های رنگارنگ و انواع غذا‌های آسان دسترس و دسر‌های فاقد مواد مغذی لازم و سرشار از انرژی متراکم و هله هوله‌های زیانبار، در درجه اول ناشی از اشتباهات پدر و مادر و در مراحل بعدی نتیجه عملکرد مهربانانه مادربزرگ‌ها و پدربزرگ ها، دایی، خاله، عمه و عمو‌ها است.

مظهری تاکید کرد: جهت نشان دادن مهر و علاقه به این غنچه‌های زندگی، آن‌ها را به فضا‌های باز برده تا، به جست و خیز و بازی و تفریح بپردازند و بدین وسیله عضلات بدن آن‌ها قوی‌تر و استخوان‌های بدنشان متراکم و مستحکم‌تر و روحیه آن‌ها شاد و بشاش‌تر شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: کاهش زمان استراحت، به خصوص لم دادن و چشم دوختن به برنامه‌های تلویزیونی و گرایش به بازی‌های رایانه‌ای را هم برای دختران خود ر دستور کار خود قرار دهید و کاهش استفاده از کربوهیدرات‌های تصفیه شده و جایگزینی آن‌ها با کربوهیدرات‌های پیچیده با افزایش مصرف نان‌های سبوس دار، غلات کامل یا جوانه زده و حبوبات همراه با حذف یا کاهش مصرف شیرینی، کیک، بیسکویت، کلوچه و شیرینی‌های خشک که با مارگارین یا روغن‌های جامد حاوی اسید‌های چرب ترانس تهیه شده اند، ضروری است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن