اخبار

سهمیه صادراتی تخم‌مرغ کردستان باید ویژه دیده شود

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، جلسه ساماندهی و تسهیل صادرات تخم‌مرغ از مرزهای باشماق و سیرانبند کردستان در دفتر کار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با حضور معاون بهبود تولیدات دامی سازمان، مدیر توسعه بازرگانی، نمایندگان اتحادیه مرکزی مرغداران میهن و رئیس هیئت مدیره انجمن مرغداران تخمگذار کردستان، تشکیل شد.

خالد جعفری ظهر امروز در این نشست با بیان اینکه مرزهای رسمی استان دروازه ورورد به بازار کشور عراق و نیز کشور سوریه است، تصریح کرد: در بحث سهمیه‌بندی تخم‌مرغ در سطح استان‌ها شفاف‌سازی لازم صورت بگیرد و بر اساس پتانسیل‌های موجود در استان‌ها سهمیه‌بندی صورت بگیرد.

جعفری با عنوان اینکه استان کردستان به جهت مرزی‌بودن شرایط بسیار خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی بخصوص تخم‌مرغ دارد، افزود: سهیمه استان کردستان برای صادرات تخم‌مرغ باید به صورت ویژه دیده شود و رایزنی‌های لازم با مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن هم در این زمینه صورت گرفته است.

وی ضمن تاکید بر همکاری دامپزشکی به منظور صادرات تخم‌مرغ در مرزهای استان تاکید کرد:  صادرکنندگان تخم‌مرغ باید مجوزهای لازم را از اتحادیه مرکزی مرغداران میهن دریافت کرده باشند.

پاشایی نماینده اتحادیه مرکزی مرغداران میهن هم گفت: در حال حاظر صادرات تخم‌مرغ به کشورهای افغانستان، قطر، عمان، عراق، قرقیزستان، ترکمنستان و ارمنستان صورت می‌گیرد.

ایران با تولید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تخم‌مرغ در سال رتبه نهم تولید تخم مرغ در جهان و پنجم آسیا را داراست و مصرف سرانه تخم‌مرغ در ایران سالانه ۲۰۰ عدد است که این رقم در حدود متوسط جهانی است.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۱

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن