اخبار

کمیساریای حقوق بشر عراق: ۵۴۳ نفر از اول اکتبر تاکنون جان باخته‌اند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با گذشت بیش از چهار ماه از آغاز اعترا‌ض‌ها در عراق، کمیساریای عالی حقوق بشر در این کشور، در گزارشی به ارائه جدیدترین آمار از قربانیان درگیری‌های اخیر این کشور پرداخت.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، طی این مدت، ۵۴۳ نفر کشته شده‌اند که ۲۷۶ نفر آنها تنها در استان بغداد، جان خود را از دست داده‌اند و در این میان، ۱۷ نیروی امنیتی نیز کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در این مدت، ۲۲ فعال ترور شده‌اند و ۷۲ نفر که به اعتقاد برخی ربوده‌ شده‌اند، مفقود هستند.

در این گزارش آمده است که ۲ هزار و ۷۰۰ نفر در این مدت، دستگیر شده‌اند که همگی به جز، ۳۲۸ نفر هنوز در بازداشت به سر می‌برند. 

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه پزشکی نوشت که در این مدت، نزدیک ۳۰ هزار نفر زخمی شدند که شماری از آنها به دلیل اصابت گلوله به بیمارستان مراجعه کرده‌اند و دولت عراق، برخی افراد مسلح ناشناس را مسئول تیراندازی به سوی معترضان می‌داند.

عراق از یکم اکتبر (نهم مهر ماه) در شرایط نا آرامی به سر می‌برد و معترضان عراقی در شهرهای عمدتا شیعه‌نشین خواستار مبارزه با فساد و رفع ناکارآمدی دستگاههای اجرایی شده‌اند. در بعضی از مناطق، با دخالت برخی طرف‌های خارجی از جمله آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی، اعتراضات به آشوب بدل شده است.

این اعتراضات سرانجام موجب شد تا قانون انتخابات و قانون کمیساریای عالی انتخابات تغییر کند و اصلاح شود و «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق استعفاء کند. پس از مطرح شدن اسامی چند نامزد برای تصدی پست نخست‌وزیری، سرانجام، هفته پیش «محمد توفیق علاوی» به عنوان نخست‌وزیر جدید مامور تشکیل کابینه شد تا در دوره انتقالی، زمینه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم سازد.

با این وجود، اعتراض‌ها در عراق در چندین استان ادامه دارد و نخست وزیر جدید عراق نیز بر ضرورت حفظ اعتراض‌های مسالمت‌آمیز تاکید دارد.

انتهای پیام/م

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن