اخبار

اجرای طرح شیوع‌شناسی کم‌توانی در ۷ استان کشور

شبنم جهانشاد ظهر امروز در آیین برگزاری کارگاه آموزشی کم توانی جسمی (معلولیت) در سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: فردی که در زندگی روزمره دچار محدویت می‌شود دچار کم‌توانی می‌شود، نشستن، برخاستن، مشکل در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی نوعی کم‌توانی است.

معاون دفتر پیشگیری از معلولیت کشور افزود: هم‌اکنون این طرح در هفت استان کشور در حال اجراست.

به گفته وی، در بازه زمانی سه ماهه این طرح در کشور اجرا می‌شود‌، هم اکنون در سه استان خراسان رضوی، گلستان و خوزستان در حال اجراست.

جهانشاد با اشاره به اینکه پرسشگران از افراد باسواد و دارای مدرک تحصیلی مرتبط و از میان پزشکان و پیراپزشکان توانبخشی و ژنتیک هستند اظهار کرد: در فاز اول این طرح پرسشگر با طرح سوالاتی کم‌توانی یا معلولیت فرد را شناسایی می‌کند و برای علت‌یابی نهایی به پزشک مربوطه ارجاع داده می‌شود.

معاون دفتر پیشگیری از معلولیت کشور با اشاره به اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۱۱ که ۱۵ درصد افراد جوامع دچار کم‌توانی هستند، گفت: بررسی‌های بعمل آمده سازمان بهزیستی کشور نشان داد که ۱۳ در هزار جمعیت کشور ایران دچار کم‌توانی هستند.

وی همچنین یادآور شد: افرادی که دارای مشکلات جسمی و حرکتی  هستند، افرادی که در سیستم صوتی، گفتار و زبان با مشکل مواجه هستند دچار کم‌توانی هستند.

جهانشاد هدف بهزیستی از اجرای طرح کم‌توانی رصد شیوع کم‌توانی و انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش معلولیت در جامعه است.

معاون دفتر پیشگیری از معلولیت کشور ادامه داد: این طرح در استان‌های ایلام، مازنداران، سمنان، بوشهر و اردبیل نیز اجرا می‌شود.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۸۵

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن