اخبار

روایت یک نشست | از ابلاغ قانون نظارت بر فعالیت‌های مالی نامزدها تا نظارت دقیق بر مجریان انتخابات

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، ششمین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی خراسان‌جنوبی ظهر امروز با حضور اعضاء این ستاد برگزار شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی با اشاره به مصوبات جلسه قبلی این ستاد، گفت: فهرست بایدها و نبایدهای مصوبه شورای امنیت ملی و مورد تایید مقام معظم رهبری در قالب اجرا و مدیریت فضای مجازی به دادستانی و دادگستری‌های شهرستان‌های استان ابلاغ شده و در ارتباط با تبلیغات قبل، حین و بعد انتخابات ملاحظات خاصی برای نهادهای اجرایی و نظارتی مقرر کرده است.

حجت‌الاسلام یدالله وحدانی‌نیا با اشاره به ضریب نفوذ فضای مجازی و بهره‌گیری مردم از شبکه‌های اجتماعی، افزود: شبکه‌های مجازی فرصت خوبی برای اطلاع‌رسانی است لذا نهادهای ذیربط با هدف پایش‌های میدانی، برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های مستمر می‌توانند از تهدیدات، مخاطرات و سوء استفاده‌های این حوزه جلوگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، تخریب نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، شایعه‌پراکنی، اختلافات مذهبی و انتشار نظرسنجی‌های جناحی از جمله مواردی است که می‌تواند در بستر شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی توسعه پیدا کند.

تأکید بر حضور اقشار مختلف در راهپیمایی ۲۲ بهمن

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با تأکید بر حضور بصیرتی و تأثیرگذار اقشار مختلف مردم در راهپیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن، تصریح کرد: شرکت با شور و نشاط، با شکوه و دشمن‌شکن مردم در این صحنه ملی و مذهبی می‌تواند برای دوستان انقلاب اسلامی امیدواری و اطمینان خاطر به‌وجود آورد.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی از موفقیت نسبی ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی خراسان‌جنوبی یاد کرد و گفت: این ستاد بر دو محور پیشگیری از تخلفات و برخورد با جرائم متمرکز می‌باشد که تا به امروز به محور نخست پرداخته و فضای خالی از تخلفات و جرائم را در استان داشته‌ایم.

۲۴ بهمن‌ماه؛ آغاز تبلیغات انتخاباتی کاندیداها

وی با بیان اینکه آخرین لیست نهایی تأییدشدگان نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۳ بهمن‌ماه از سوی شورای نگهبان قانون اساسی اعلام می‌شود، بیان داشت: تبلیغات قانونی کاندیداها از ۲۴ بهمن‌ماه آغاز می‌شود و ثمره تلاش چندین ماهه ستاد در این ایام به بار خواهد نشست.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: اجرای قانون انتخابات و برخوردهای بازدارنده با جرائم تخلفاتی از اولویت‌های اصلی ما در حوزه تبلیغات نامزدها است و با بسیج تمام امکانات در همان روز برخورد و با تشکیل پرونده قضایی موارد تخلفات بررسی و اجرای حکم می‌شود.

حمیدی با اشاره به اینکه ۳۰ عنوان اقدام مجرمانه در قانون انتخابات منظور شده است، گفت: قانون نظارت بر فعالیت‌های مالی نامزدها تصویب و ابلاغ شده و هر نوع جرمی از ناحیه هر مدیر و مجری انتخابات که در هر زمانی اتفاق افتد بلافاصله پرونده قضایی تشکیل و اعمال قانون می‌شود.

قانون‌مداری در انتخابات؛ بهترین راه جلب اعتماد مردم

وی با بیان اینکه قانون‌مداری در انتخابات یکی از بهترین راه‌های جلب اعتماد مردم به مجریان و ناظران انتخابات است، یادآور شد: میزان مشارکت مردم پای صندوق‌های رأی ارتباط مستقیمی با عملکرد متولیان و مجریان انتخابات دارد.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی خواستار نظارت دقیق سازمان بازرسی استان بر عملکرد مدیران اجرایی انتخابات شد و افزود: این نظارت باید بر دو حوزه مسؤولیت و وظایف قانونی مدیران و مجریان باشد تا امکانات دولتی در اختیار هیچ جناح و نامزدی قرار نگیرد.

حمیدی ادامه داد: از ظرفیت مساجد که در دوران انقلاب اسلامی و بعد پیروزی نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان پایگاه مردمی مطرح بوده باید همچون گذشته برای ایجاد شور و نشاط اجتماعی و فضای مناسبی در راستای میزان رشد شرکت اقشار در انتخابات مجلس شورای اسلامی استفاده شود.

توصیه «حمیدی» به روحانیون و ائمه جماعت

وی توصیه کرد: روحانیون و ائمه جماعت مساجد از ورود به فضاهای انتخاباتی جناحی و طرفداری از نامزد خاص پرهیز کنند و با تبیین شاخص‌های یک کاندیدای اصلح برای مجلس شورای اسلامی، تریبون‌های مساجد را به‌صورت عادلانه برای تمامی نامزدها فراهم نمایند.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان‌جنوبی با اشاره به نظرسنجی‌های میدانی انجام شده توسط این سازمان، گفت: میزان مشارکت مردم در انتخابات از روند رو به رشدی برخوردار است و مردم نیز نسبت به سلامت انتخابات اسفندماه اعتماد خوبی دارند.

بی‌توجهی مردم به تبلیغات هدفمند دشمنان

علیرضا آیینه‌دار با بیان اینکه بسیاری از افراد اخبار و اطلاعات در ارتباط با انتخابات را از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های برخط دریافت می‌کنند، گفت: به‌رغم فعالیت‌های تخریبی معاندین انقلاب در فضاهای اجتماعی، خوشبختانه مردم توجهی به تبلیغات هدفمند دشمنان ندارند و استفاده از شبکه‌های داخلی رو به افزایش می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: براساس نظرسنجی‌های انجام شده، در خراسان‌جنوبی مردم اعتقاد چندانی به لیست‌های جناجی ارائه شده از سوی نامزدها ندارند و بیشتر افراد را براساس انتخاب عاقلانه بر می‌گزینند.

انتهای‌پیام/۶۹۰۱۴/ح

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن