اخبار

مقام روس: طالبان بعد از امضای توافق با آمریکا، با دولت کابل مذاکره می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «زامیر کابولوف» مشاور ویژه ولادیمیر پوتین در امور افغانستان درباره مواضع طالبان درباره مذاکرات با آمریکا و همچنین دولت افغانستان اظهارنظر و از بی‌اطلاعی مسکو  از محتوای توافق احتمالی بین واشنگتن و طالبان گله کرده است.

طبق گزارش «اسپوتنیک»، کابولوف که عهده‌دار ریاست اداره دوم آسیا در وزارت خارجه روسیه هم می‌باشد، اعلام کرد که طالبان تنها بعد از امضای توافق بین این گروه با آمریکا  حاضر است با دولت افغانستان وارد مذاکرات مستقیم شود.

به گفته این دیپلمات روس، «همانطور که نمایندگان طالبان اعلام کرده‌اند، زمانی که توافق (بین این گروه و آمریکا) امضا شد، آنها آماده شروع مذاکره مستقیم فراگیر در چارچوب مذاکرات درون افغانستانی با دیگر نیروهای سیاسی شامل دولت افغانستان می‌شوند».

نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان تصریح کرد: «واقعا مدتی است که درباره احتمال یک آتش‌بس موقت بین طالبان و دولت اسلامی افغانستان در مدت مذاکرات صحبت شده است».

کابولوف بدون اشاره به اینکه توافق احتمالی بین طالبان و دولت افغانستان برای آتش‌بس چه شکلی خواهد بود، افزود: «این موضوع روشن است که یک آتش‌بس موقتی یا دائمی یا کاستن از خشونت‌ها، موضوع مذاکرات مستقیم بین خود افغانستانی‌ها است و این متفاوت از مذاکرات (طالبان) با ایالات متحده است».

به باور این دیپلمات روس، به نظر می‌رسد آمریکا و طالبان هیچ طرحی برای ایجاد یک مکانیسم ویژه جهت نظارت بر پایبندی دو طرف به توافق آتی صلح‌شان ندارند.

نماینده ویژه پوتین افزود: «روسیه هنوز دعوتی رسمی برای حضور در مراسم امضای توافق (بین طالبان و آمریکا) دریافت نکرده است. با توجه به آخرین مراودات و تماس‌ها (با طرف‌های مذاکرات) باید گفت اینطور برنامه ریزی شده که ما به همراه دیگر کشورها به عنوان شاهد در مراسم امضا عمل کنیم».

به گفته او، روسیه «حداقل باید (قبل از ایفای نقش به عنوان شاهد در مراسم امضا) از متن توافق مطلع شود اما تاکنون طرف‌های مذاکره به ما چیزی ارائه نداده‌اند».

آمریکا و طالبان از سال ۲۰۱۸ در حال مذاکره برای یک «طرح صلح» هستند؛ طرحی که در آن قرار است در ازای تضمین طالبان مبنی بر تبدیل نشدن افغانستان به مکان امن برای تروریست‌ها، نظامیان خارجی از این کشور خارج شوند.

انتهای پیام/م

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن