اخبار

تاکید رئیس کل دادگستری البرز بر ساماندهی متکدیان و معتادان متجاهر در کرج

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز در دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر کرج  پس از استماع گزارش رئیس و اعضای شورای شهر کرج و دغدغه‌های آن‌ها، بر مدیریت شهری فارغ از قومیت‌گرایی و  جناح‌بندی تأکید و اظهار داشت: شورای شهر یکی از نهادهای مردمی است که با انتخاب مستقیم مردم روی کار آمده و امین جامعه و مردم شهر است لذا باید در اداره شهر تنها به منافع مردم و شهر اهمیت دهد و فارغ از جناج بندی و قومیت گرایی به رفع مشکلات و حل دغدغه مردم بپردازد.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: انتخاب مردم در انتخابات، مورد حمایت قوه قضائیه و دادگستری استان البرز است ولی باید در کلانشهرهایی مثل کرج که از قومیت‌ها و طوائف مختلف جمعیتی تشکیل شده در اداره امور از جناح‌بندی و قومیت‌گرایی فارغ بود تا نتیجه از کارآیی لازم برخوردار شود در غیر اینصورت شهر آسیب جدی خواهد دید.

وی افزود: کرج، کلانشهری خاص در بطن استانی ویژه است که زمانی در کنار پایتخت شکل گرفت ولی به سرعت گسترش یافت به نحوی که اکنون به دلیل ظرفیت‌های بالای صنعتی و طبیعی با تغییر کارکرد به مقصدی برای مهاجرت از دیگر استان‌ها تبدیل شده است.

فاضلی هریکندی با اشاره به توجه خاص رئیس قوه قضائیه به استان البرز ابراز داشت: آیت الله رئیسی به جهت مسئولیتی که در سال‌های نخست انقلاب در کرج داشته به این استان توجه خاصی دارد و حتی بارها دغدغه‌های خود در مورد مسائل خارج از حوزه دادگستری و قوه قضائیه  در استان را مطرح کرده که نشانگر توجه و اشراف به مسائل مختلف استان‌های کشور از جمله البرز است و در سفر اخیر به استان نمود پیدا کرد.

وی با بیان اینکه دادگستری کل استان البرز  به موجب قوانین متعدد در مسائل مربوط به شهر نقش نظارتی دارد متذکر شد: قضات در کمیسیون‌های مختلف شهری و شهرداری از جمله کمیسیون‌های شبه قضایی نظیر کمیسیون ماده ۱۰۰، هیئت تطبیق و  ماده ۳۸ حضور و  فعالیت دارند؛ همه این کمیسیون‌ها، ابزار نظارتی قانونی هستند و می‌توانند نقش مهمی در تطابق مصوبات با قانون داشته باشند.

وی ادامه داد: علاوه بر این حضور و نظارت که در مورد مسائل کلی مربوط به شهرداری است، برخی مسائل مهم که مورد تاکید رئیس قوه قضائیه است در دادگستری پیگیری می‌شود از جمله تعامل با دستگاههای مختلف استانی و شهری در راستای اجرای عدالت و انجام امور از مجرای قانونی که سبب جلب رضایت بیشتر و افزایش اعتماد عمومی می‌‌شود.

فاضلی هریکندی شفاف‌سازی اقدامات شهرداری و شورای شهر  را یکی از مسائل مهم مورد تأکید ویژه دادگستری کل عنوان و تصریح کرد: این دو  نهاد به دلیل وظیفه ذاتی آنها و اختیاراتی که در حوزه های مختلف از جمله وصول جرایم و عوارض دارند باید هر چه بیشتر به سمت شفاف‌سازی پیش بروند تا شاهد نتیجه بهتری باشیم.

ساماندهی متکدیان و معتادان متجاهر دیگر موضوع مورد اشاره اعضای شورای شهر کرج در این نشست بود که عالی‌ترین مقام قضایی استان با بیان اینکه حضور نامتعارف متکدیان و معتادان یکی از آسیبهای اجتماعی کلانشهرهاست، اظهار داشت: پراکندگی آنان به‌ویژه در محدوده پل کلاک علاوه بر القای حس عدم امنیت، چهره نازیبایی به شهر داده است که باید با استفاده از ظرفیت کمپ ماده  ۱۶ اقدامات موثری در راستای ساماندهی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت کمیسیون ماده ۱۰۰ اشاره کرد گفت: زمانی که حکم تخریب برای بنایی صادر شده باید این حکم اجرا شود و نباید به این کمیسیون نگاه درآمد زایی داشت؛ با توجه به آسیب زا بودن این حوزه، هیئتی تشکیل خواهیم داد تا این موضوعات را پیگیری کنند.

رسیدگی به وضعیت مشاغل مزاحم، قوانین مربوط به ساخت و ساز غیر مجاز، ساماندهی و الکترونیکی شدن مکاتبات شهرداری با ثبت اسناد و املاک استان از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست به آن پرداخته شد. همچنین در این دیدار مقرر شد هیئتی تشکیل شود تا مسائل مربوط به شهرداری، شورای شهر و کمیسیون‌های مربوطه در آن مطرح و بررسی و نتایج برای اتخاذ تصمیم نهایی به رئیس کل دادگستری استان البرز ارائه شود.

فاضلی هریکندی در پایان با اشاره به اجرای طرح تحول قضایی که در البرز در حال اجراست، اظهار داشت:  در حین اجرای این  طرح با بسیاری از مسائل روبرو شدیم که برخی مربوط به خود دادگستری است اما برخی دیگر مربوط به استان  است که همراهی شهروندان و سازمانها را می‌طلبد و برخی نیز فرااستانی است که از طریق قوه قضائیه برای رفع آنها اقدام خواهیم کرد.

انتهای پیام/ب

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن