اخبار

رئیس اتحادیه آفریقا: نباید اجازه دهیم آفریقا گرفتار جنگ‌های نیابتی شود

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «سیریل رامافوسا» رئیس جمهور آفریقای جنوبی که روز یکشنبه به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا برای مدت یک سال انتخاب شد از کشورهای این قاره  خواست در برابر تلاش‌ها از بیرون قاره برای دامن زدن به درگیری‌های درون این قاره بایستند.

راموفاسا طی نطقی در برابر اجلاس سران اتحادیه آفریقا که از روز یکشنبه در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی با شعار«خاموش کردن تفنگ‌ها و ایجاد فضای مناسب برای توسعه» در حال برگزاری است، گفت: «همه ما وظیفه داریم برای آفریقا صلح و رونق بسازیم. ما باید اقدامات لازم را انجام دهیم تا کشورهای خارج از قاره ما از دامن زدن به درگیری‌ها در آفریقا و  شعله‌ور کردن جنگ‌های نیابتی جلوگیری کنند».

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، رامافوسا امروز ریاست اتحادیه آفریقا را از عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود تحویل گرفت.

رئیس جدید اتحادیه آفریقا دو هدف اساسی برای ریاست خود تعیین کرد، یکی پایان دادن به کشمکش‌ها در لیبی که آن را مسئله‌ای منطقه‌ای خواند که باید با تلاش خود آفریقایی‌ها حل و فصل شود و دوم اینکه توافق صلح در سودان جنوبی به طور نهایی به اجرا درآید.

رامافوسا همچنین به برگزاری نشستی فوق العاده درباره منطقه تجارت آزاد در آفریقا و به موازات آن یک اجلاس فوق العاده در سطح سران اتحادیه آفریقا درباره «خاموش کردن تفنگ‌ها» در ماه مه ۲۰۲۰ دعوت کرد و گفت: باید معیارهایی برای تعیین محصولات مورد افتخار قاره آفریقا مشخص شود.

کشور لیبی یکی از همین کشورهای آفریقاست که از هنگام سرنگونی رژیم معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ ، در دام یک جنگ داخلی گرفتار شده است؛ حضور و مداخله بازیگران خارجی در این بحران به حدی است که این کشور را به عرصه جدیدی برای جنگ‌های نیابتی تبدیل کرده است.

انتهای پیام/.

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن