اخبار

کشاورزی قراردادی، در کشور نهادینه می‌شود

علی خانمحمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: از زمانی که خرید پایان یافته است، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در دست کشاورزی باقی مانده است.

دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران کشور با بیان اینکه با وجود صحبت‌هایی که با دولت داشتیم، راضی به خرید با یک هزار و ۸۵۰ تومان شد، تصریح کرد: اما کشاورز به این مبلغ حاضر به فروش نیست و اعتراض کشاورزان این است که  چرا گندم خارجی گران‌تر خریداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کشاورز با این شرایط ترجیح می‌دهد که گندم را خوراک دام کند، گفت: اگر کشاورز راضی به فروش گندم به قیمت یک هزار و ۸۰۰ تومان بود در همان بازه زمانی این کار را می‌کرد.

خانمحمدی با بیان اینکه در همه استان‌ها گندم انبار شده توسط کشاورزان وجود دارد، اضافه کرد: بر حسب تولیداتی که استان‌ها دارند، میزان انبار گندم نیز متفاوت است.

دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران کشور با اشاره به اینکه امسال نیز دولت قیمت گندم را ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرده است در صورتی که این مبلغ قیمت سال قبل بود، اضافه کرد: دولت قرار بود سیاست‌های تشویقی از جمله دادن کود و اقساطی کردن تسهیلات را ارائه دهد اما این اتفاق نیفتاد که همین امر هم موجب بروز مشکلات بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه به علت عدم مدیریت دولت کشاورزان نتوانستند بذر تهیه کنندو از محصولات تولیدی خود برای بذر استفاده کرده‌اند، گفت: با این وضعیت امسال مشکلات محیط زیستی نیز به وجود خواهد آمد.

کشاورزی قراردادی در کشور نهادینه می‌شود

خانمحمدی افزود: نظر شورای اقتصاد و اینکه همچون دیوار جلوی کشاورز ایستاده است، این است که با این سیستم کشاورز را تنبیه کند، در صورتی که فنر حالت جمع شدن دارد و اگر باز شود، خیلی خطرناک‌تر خواهد بود.

دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران کشور با اشاره به اینکه طرز تفکر شورای اقتصاد برای جامعه ما درست نیست، اضافه کرد: امروز کشاورز دیگر به این بلوغ فکری و دانشی رسیده است که از سال آینده یا اصلا درو نمی‌کند یا اگر درو کند خودشان سیلوهایی را برای این کار تدارک خواهند دید.

وی با بیان اینکه باید اقدامی شود که مزارع و کشاورز از این وضعیت خارج شوند، افزود: اگر از این وضعیت خارج نشویم، تقریبا ۲۰ میلیون جمعیت با مشکل برخواهند خورد.

خانمحمدی با اشاره به اینکه برنامه سندیکا، بهره‌برداری از الگوی کشت و کشاورزی قراردادی است، گفت: در آن صورت در آینده، کاری خواهد شد که شورای اقتصاد و دولت به سندیکاها التماس کند که گندم بفروشید.

دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران کشور افزود: در صورت نهادینه‌سازی کشاورزی قراردادی و بهره‌برداری از الگوی کشت مسؤولینی که به کشاورزی دهن کجی می‌کنند، خواهند دید که کشاورزی ما نیز قادر به عقد قرارداد با کشورهای دیگر خواهد بود و این نوید بزرگی برای کشاورزی ما خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دم عید امروز در حالی که کشاورز نیاز دارد، گندم در دست کشاورز مانده است، گفت: در آینده شاهد این خواهیم بود که کشاورزان برای مسىؤولین تصمیم خواهند گرفت.

انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق۴۰

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن