خواندنی

«کوتاهی قد» یکی از عوارض آلودگی هوا بر جنین

«کوتاهی قد» یکی از عوارض آلودگی هوا بر جنینبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر مرضیه فریمانی ، با اشاره به عوارض آلودگی هوا بر مادران باردار و جنین اظهار کرد: چندی پیش تحقیقی در کشور انگلستان مبنی بر ممنوعیت استعمال دخانیات در فضا‌های آزاد انجام شد که بعد از آن درصد قابل توجهی از مرگ و میر نوزادان و مرگ‌های داخل رحمی که گاهی هیچ علتی برای آن پیدا نمی‌شد، به دنبال این تغییر کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه محققان دریافتند که احتمال سقط جنین با افزایش غلظت آلاینده‌ها در هوا افزایش می‌یابد، افزود: افزایش مرگ‌های داخل رحمی، زایمان زودرس و کاهش رشد جنین از عوارض آلودگی هوا بر جنین است.

رئیس مرکز ناباروری امید همدان کوتاهی قد را نیز یکی از عوارض آلاینده‌های هوا بر جنین دانست و تصریح کرد: برای رشد نوزادان ۱۰۰۰ روز طلایی تصور شده که شامل ۹ ماه بارداری داخل شکم و دو سال نخست تولد است بنابراین آلودگی هوا تأثیر مستقیمی بر روی جنین می‌گذارد و سبب کم وزنی و کوتاه قدی آن‌ها می‌شود.

وی به مادران باردار توصیه کرد که هنگام آلودگی هوا از خانه خارج نشوند و در معرض این آلودگی‌ها قرار نگیرند و به نقش رسانه‌ها در فرهنگسازی و کاهش آلاینده‌های هوا اشاره کرد و یادآور شد: کاهش تولید زباله و آلاینده‌های زیست محیطی، رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی و … در کاهش آلودگی هوا نقش مؤثری دارد.

فریمانی با بیان اینکه مصرف میوه، سبزی و غذا‌های حاوی آنتی اکسیدان در روز‌های آلودگی هوا برای زنان باردار بسیار مفید است، گفت: البته در مصرف سبزیجات باید دقت داشت که مصرف سموم کشاورزی توسط کشاورزان رعایت شده باشد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن