اخبار

جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران در تاجیکستان+تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، مراسم چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی ایران در  سالن «سعدی» سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر «دوشنبه» با حضور مقامات و شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاجیکستان، سفرا و دیپلمات‌ها و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی مقیم این کشور برگزار شد.

این مراسم با قرائت آیاتی از کلام اله مجید و سرود ملی ایران و تاجیکستان آغاز شد و سپس «محمدتقی صابری» سفیر جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرد.

صابری ضمن تشکر از مقامات و میهمانان شرکت کننده در این مراسم، گفت: در این روز باشکوه، گردهم آمدیم تا چهل و یکمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ملت ایران و روز ملی جمهوری اسلامی ایران را گرامی بداریم انقلابی که در طول بیش از ۴ دهه عمر پر برکت خود توانسته با تکیه بر اصول و اهداف مترقی و با وجود مشکلات و چالش‌هایی چون جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعثی «صدام» و نیز دشمنی‌های مستمر و تحریم‌های ظالمانه آمریکا، در مسیر استقلال، آزادی، عدالت طلبی و پیشرفت گام برداشته و به دستاوردهای چشمگیری در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، دانش و علم و فناوری دست یابد.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت اصول بنیادین حقوق بین الملل از سوی همه کشورها، بیان کرد: جهان امروز در حالی دوران گذار در نظام بین الملل را می‌گذراند که برخی با تفکرات و رویکرد کاسب کارانه و ترویج ناامنی و هرج و مرج به دنبال تضعیف اصول و رویه‌های بنیادین حقوق بین الملل بوده و به دنبال تعمیم یکجانبه گرایی و تحمیل منافع خود بر دیگر ملت ها هستند، رویکرد خطرناکی که قطعاً برای بانیان آن دستاوردی به همراه نخواهد داشت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در نخستین روزهای سال ۲۰۲۰ میلادی، تروریسم دولتی بیش از هر زمان دیگر چهره زشت خود را به جهانیان نشان داد. جنایت تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار «قاسم سلیمانی» که تمام تلاش و همت خود را صرف دفاع از میهن خود و مبارزه و نابودی گروه‌های تروریستی و تکفیری چون داعش در عراق و سوریه نموده بود و با توجه به اینکه به دعوت رسمی دولت عراق در آن کشور حضور یافت، مصداق بارزی از یک اقدام هنجارشکنانه و ضد بشری و مغایر با قوانین بین المللی و نقض آشکار منشور ملل متحد و یک جنایت بین المللی بود.

وی افزود: این در حالیست که رئیس این رژیم در تکمیل جنایت خود، از حمله به مراکز و اماکن تاریخی و فرهنگی ایران زمین سخن می‌گوید که بی شک طبق قواعد و قوانین بین المللی مصداق بارز «جنایت جنگی» است.

صابری در بخش دیگری از سخنرانی خود به نقش جمهوری اسلامی در سطح منطقه‌ای و بین المللی پرداخت و اظهار داشت: در مقابل ایران با استمرار و پیگیری سیاست خارجی و دیپلماسی هوشمندانه و اعتماد ساز خود، به دنبال تعامل سازنده و چندجانبه با جهان، به ویژه همسایگان و کشورهای منطقه، با تکیه بر اصول برابری، احترام متقابل و منافع طرفین می‌باشد.

وی افزود: بی تردید امروزه که خطر گسترش تروریسم و افراط‌گرایی آینده جوامع این منطقه کهن را تهدید می‌کند، همکاری جدی کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم و اشکال آن بیش از هر زمانی ضروری بنظر می‌رسد.

سفیر ایران در ادامه به مسئله فلسطین برای جهان اسلام اشاره کرد و گفت: در خصوص مسئله فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام، امروز شاهد ارائه طرح صلحی وقیحانه و تحمیلی موسوم به «معامله قرن» هستیم که بی شک این طرح نه تنها حقوق بنیادین و مشروع ملت فلسطین را پایمال می‌سازد، بلکه آینده و حیثیت مسلمانان و کشورهای اسلامی را نیز نشانه رفته است و قطعاً این طرح به نتیجه نخواهد رسید.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تنها راه حل مسئله فلسطین مراجعه به آراء عمومی شهروندان اصلی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی و تشکیل دولت فلسطین به پایتختی «قدس» شریف می‌باشد.

صابری با تاکید بر موفقیت‌های زیاد در سال گذشته میلادی برای روابط میان «تهران» و «دوشنبه»، بیان کرد: سال ۲۰۱۹ میلادی سالی سرشار از دوستی و تفاهم میان ۲ کشور هم فرهنگ و هم زبان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان بود و ما با جدیت تلاش نمودیم که عزم و اراده مقامات عالیه ۲ کشور در جهت تحکیم و گسترش مناسبات دوجانبه محقق شود که خوشبختانه نتایج خوبی به همراه داشته است.

وی برقراری مجدد پروازهای مستقیم میان شهرهای تهران و «مشهد» و دوشنبه، سفر وزیر امور خارجه تاجیکستان به ایران و امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های همه جانبه، سفر «حسن روحانی» به دوشنبه برای شرکت در اجلاس سران «سیکا» و ملاقات با رئیس جمهوری تاجیکستان، رونمایی از کتاب «امامعلی رحمان» با عنوان «زبان ملت، هستی ملت» با حضور گسترده مقامات ایرانی، اندیشمندان و علاقه مندان زبان، تاریخ و فرهنگ مشترک ۲ کشور، برگزاری سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی، فنی و علمی در تهران، امضای یادداشت تفاهم جهت انجام کارهای تکمیلی تونل استقلال، برگزاری نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایرانی در شهر دوشنبه با حضور ۵۲ شرکت ایرانی با محوریت استان خراسان رضوی و برگزاری نشست مشترک تجار و فعالان اقتصادی ۲ کشور، برگزاری چهارمین نشست مشترک کنسولی، آزادی و عفو تعدادی از زندانیان ۲ طرف و ده‌ها مورد دیگر را از جمله تلاش‌هایی دانست که در این مدت با هدف تحکیم و ارتقاء بیش از پیش روابط میان ۲ کشور انجام شده است.

صابری در بخش پایانی سخنرانی خود، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین کشوری که سفارت خود را در شهر زیبای دوشنبه افتتاح نمود، همواره رشد و پیشرفت تاجیکستان را همچون رشد و پیشرفت خود دانسته و در طول ۲۸ سال استقلال تاجیکستان در حد توان از هیچ کوششی در جهت تقویت اشتراکات ۲ ملت و حمایت از سرافرازی و پیشرفت برادران تاجیک خود دریغ ننموده است.

وی افزود: سفرهای متعدد مقامات ایران به تاجیکستان و متقابلاً سفرهای امامعلی رحمان به تهران و امضای بیش از ۱۷۰ سند همکاری دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی، دفاعی و امنیتی، ماحصل این سفرها و سفرهای دیگر مقامات عالی رتبه ۲ کشور در طول این سال‌ها بوده که دستاوردهای عمده آن را در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی نظیر نیروگاه «سنگتوده ۲»، تونل استقلال و مشارکت اثرگذار چندین شرکت ایرانی در ابر پروژه «راغون» شاهد بودیم.

در این مراسم «عثمانعلی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آب، «خسرو ناظری» معاون اول وزیر امور خارجه، «مظفر دولت‌زاده» معاون وزیر فرهنگ، «محمدسعید زبیدزاده» معاون شهردار دوشنبه، «حسن اسدالله زاده» رئیس آریان‌بانک و سایر نمایندگان نهادهای دولتی و شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی تاجیکستان حضور یافتند.

انتهای پیام/ح

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن