اخبار

وجود ۴ مدرسه با یک دانش‌آموز و ۲۰ مدرسه با ۲ دانش‌آموز درخراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، قاسمعلی خدابنده ظهر امروز در مراسم افتتاح نخستین پایگاه آموزش مجازی استان در جمع مدیران و مسؤولان آموزش‌و‌پرورش اظهار کرد: پیگیر ایجاد و افتتاح این طرح در خراسان رضوی بودیم تا در حوزه‌هایی از جمله ابتدایی که در واحد‌های دور دست حضور دارند، بتوانیم از این طرح استفاده بریم.

مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه هم اکنون چهار مدرسه با یک دانش‌آموز و در حدود ۲۰ مدرسه تنها با دو دانش‌آموز در سطح استان داریم، ابراز کرد: این طرح برای این چنین مدارسی کاربرد دارد منتهی در حوزه آموزش و پرورش با نیازهای ویژه و بخصوص در گروه دانش‌آموزان جسمی و حرکتی که در مواردی حتی از نظر قدرت استدلال و هوش از دانش‌آموزان عادی نیز  پیشرو تر هستند؛ با استفاده از ظرفیت آموزش توسط پایگاه‌های مجازی، می‌توانند تا مدارج بالای علمی تحصیل کنند.

وی با بیان اینکه در آموزش و پرورش مبنا بر استفاده حداکثری و مناسب سازی مدارس است، بیان کرد: اولین مسئله این است که از این رویکرد فرصت سازی برای دانش‌آموزان جسمی و حرکتی بهره‌ جست و یکی از این فرصت‌ها همین کلاس‌های مجازی است.

خدابنده با اشاره به مزیت‌های این طرح گفت: این کار چند مزیت دارد یکی از مهم‌ترین این مزیت‌‌ها رفع کمبود نیرو‌ی انسانی در مدارس و تسهیل آموزش برای دانش‌آموزان و کلاس‌های درسی است که رفت و آمد به آنجا مشکل بوده و مزیت سوم این طرح  استفاده بهتر و بیشتر از زمان است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: تلاش کردیم در این طرح  برخی برنامه‌‌ها به صورت آنلاین باشد و در بعضی مراکز نیز آموزش‌ها در سر کلاس فیلم‌برداری و بارگذاری شده تا دانش‌آموز هر گاه فرصت داشت از آن  استفاده کند بنابراین اجرای این طرح منجر به توانمندسازی دانش آموزان با نیازهای ویژه می‌شود.

وی با بیان اینکه باید نگرش از سخت افزاری به سمت نرم افزاری در آموزش‌و‌پرورش حرکت کند، تصریح کرد: با این اقدام می‌توانیم حداکثر استفاده بهینه را از امکانات ببریم.

خدابنده به هزار دانش‌آموز جسمی حرکتی اشاره کرد که دو سوم آنها در مدارس طرح تلفیقی تحت آموزش هستند قرار دارند.

افتتاح پایگاه آموزش مجازی بر اساس اسناد بالا دستی 

رئیس آموزش‌و‌پرورش استثنایی خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم در خصوص ضرورت و اهمیت افتتاح این پایگاه توضیح داد: افتتاح پایگاه آموزش مجازی در وهله اول براساس توجه ما به اسناد بالادستی است که در آن به ضرورت تحقق عدالت آموزشی اشاره شده است.

 مهدی قاسمی‌پور با بیان اینکه یکی دیگر از این اسناد طرح آموزش تلفیقی و فراگیر با رویکرد آموزش در منزل است، تاکید کرد: از اهداف آموزش و پرورش استثنایی همواره اشاره به تغییر و اصلاح مداوم با توجه به نیازهای کودکان و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه است که در بند ۴ و ۵ اهداف این ساز مان به آن اشاره شده است.

 وی ادامه داد: از همه اینها که بگذریم هم‌اکنون در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم و باید متناسب با شرایط جوامع، آموزش و پرورش نیز تحت تاثیر این تغییرات مانند تولید محتوای الکترونیک قرار گیرد. 

رئیس آموزش‌و‌پرورش استثنایی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: این موضوعات همه ما را به این فکر انداخت که کمیته فنی اطلاعات و ارتباطات را در آموزش‌و‌پرورش استثنایی استان راه‌اندازی کنیم.

قاسمی‌پور با بیان اینکه این طرح یک سال و نیم است که کلید خورده و ۶۰ دانش‌آموزی را در بر می‌گیرد که به آموزش‌های بالینی نیاز دارند، تصریح کرد: ما یک قدم جلوتر رفتیم و دانش‌آموزان فراگیر تلفیقی را نیز در این طرح قرار داریم هم اکنون ۸ هزار دانش آموز تلفیقی در استان داریم و برای سال تحصیلی بعد روی ۸۰ نفر متمرکز شده‌ایم  تا دانش‌آموزان ما در دورترین مراکز به این کلاس‌های مجازی متصل شوند و آموزش‌های لازم را فراگیرند.

وی با اشاره به آمار ۲۹۶ نفره دانش‌آموزان جسمی و حرکتی که در مدارس خاص در سطح استان مشغول آموزش هستند، بیان کرد:  ۷۲۳ دانش آموز جسمی و حرکتی در طرح تلفیقی و فراگیر در مدارس پذیرا مشغول به تحصیل هستند. 

رئیس آموزش‌و‌پرورش استثنایی خراسان رضوی ادامه داد: دانش‌آموزان جسمی و حرکتی به این مسئله اذعان دارند که از سایر بیماری‌های جسمی نیز رنج می‌برند و ما با طرح پایگاه آموزش مجازی توانستیم مدرسه را داخل منزل ببریم تا با کامپیوتر یا تب لت از آموزش‌های مدرسه استفاده کنند.

قاسمی‌پور اظهار کرد: این طرح در سه حالت آموزش کلاس درس در شیفت رسمی آموزش و پرورش و حالت بعدی ساعات خاصی را تحت عنوان کلاس مجازی در نظر گرفتیم که در ساعات خاصی آموزش شروع می‌شود و در شکل سوم هم محتوای الکترونیک را ضبط می‌کنیم و در قالب لوح فشرده به دانش‌آموزان عرضه می‌شود.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۱

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن