اخبار

آنچه در مناظره ۱۰ نامزد انتخاباتی شهرکرد گذشت

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد عصر جمعه سالن یک‌هزار نفری فرهنگسرای شهرکرد میزبان ۱۰ نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرکرد، بن و سامان و قریب به یک‌هزار و ۵۰۰ هوادار از اقشار مختلف مردم بود.

ورود نامزدها به سالن با استقبال و شور حاضران همراه شد و کاندیداها در مکانی که براساس قرعه‌کشی مشخص شد قرار گرفتند؛ ۱۰ سوال از قبل توسط جمعی از برگزارکنندگان طراحی شده بود که به قید قرعه یک سوال انتخاب و تمام کاندیداها در زمان دو دقیقه به آن سوال پاسخ دادند.

سوال اول: در سابقه شما چه نمونه‌هایی از پیگیری عدالت اجتماعی و عدالتخواهی وجود دارد؟

محمدرضا عرفان‌نژاد: همواره در هر صحنه‌ای تلاشم بر بیان حق بوده است، به عنوان مثال در جمع روحانیون کشور در اصفهان از تجمع صنایع و امکانات در اصفهان و در مقابل نرخ بالای بیکاری و شاخص بالای فلاکت در همسایگی آن یعنی چهارمحال و بختیاری گله کردم و در کمیته آب نیز گفتم نباید حق استان نادیده گرفته شود، ما به کسی ظلم نمی‌کنیم اما زیر بار ظلم هم نمی‌رویم.

احمد کرمی: یک مرکز روان‌پزشکی در شهرکرد را به یک بیمارستان ۱۲۰ تخت‌خوابی ویژه روان‌پزشکی در استان تبدیل کردم تا بیماران و جانبازان ما مجبور نباشند برای بستری و درمان به استا‌ن‌های دیگر بروند.

حبیب‌الله فاضلیان: حضور من در سال‌های انقلاب مصداق مبارزه با بی‌عدالتی است، ۱۷ سال در برابر بی‌عدالتی‌های مختلف در جراید قلم زدم و در دوران مسؤولیتم در سازمان انتقال خون توانستم استان را در این حوزه از اصفهان مستقل کنم.

ما را نه غم مجلس و نه حرص مقام است/ تنها غم ما سفره خالی عوام است.

محسن شاهرخی: در هر جایگاهی باشم برای تحقق عدالت تلاش می‌کنم. ما جوانان به میدان آمدیم چون در سال‌های گذشته از جوانان متخصص کمتر استفاده شده است؛ امروز آمده‌ام تا به همه بگویم جوانان می‌توانند این کشور را اداره کنند.

منصور کریم‌زاده: بیشترین بی‌عدالتی در توسعه همه‌جانبه استان دیده می‌شود؛ همواره بیشترین هزینه را مردم داده‌اند و بیشترین منافع نصیب احزاب و جناح‌ها شده است.

اردشیر رئیسی: همه کسانی که من را می‌شناسند دو صفت فسادستیزی و عدالت‌محوری را برایم عنوان می‌کنند، مقابله با دست‌درازان، استیفای حقوق مردم و اقدامات فسادستیزانه در سابقه‌ام بسیار است.

حمید ملکپور: در دوران تصدی فرمانداری شهرستان شهرکرد با نگاه بدون تبعیض و برای جلوگیری از مهاجرت از روستاها، ۵ روستای بخش لاران را احیا کردم؛ توسعه کلینیک‌های خصوصی در زمان مسؤولیت من و به دلیل اعتماد به بخش خصوصی بوده است. معتقدم کارها را باید به مردم سپرد و برای طرح‌های اشتغال‌زا ایده دارم.

سیدجمال هاشمی: در سطح کلان و در دیوان محاسبات خدمت می‌کنم و همگام با سایر دستگاه‌های نظارتی در مبارزه با فساد عمل کرده‌ام، اگر در سطح ملی فسادستیزی محقق شود استان هم منتفع خواهد شد.

احمد راستینه: بعد از تصویب لایحه بودجه ۹۹ مقاله‌ای نوشتم با عنوان بودجه مستضعف‌کش و اولین اقدام من در مجلس انقلابی آینده اصلاح لایحه بودجه خواهد بود.

محمدمهدی داوودنژاد: عدالت وجوه مختلفی دارد و من به واسطه سنم در بسیاری از برهه‌ها نبوده‌ام اما از زمانی که قابلیت اجرای تکالیف اجتماعی داشتم مثلا در دانشگاه همواره سعی بر قدم نهادن در این راه داشتم، اولین گروه جهادی را در دانشگاه شهرکرد با دوستانم تشکیل دادیم.

برخی نامزدها آنچه را به واسطه شغلشان انجام داده‌اند به عنوان مصادیق عدالت‌خواهی مطرح می‌کنند.

سوال دوم: اگر توافقی مانند برجام به مجلس بیاید واکنش شما چه خواهد بود؟

احمد کرمی: بعد از شهادت سردار سلیمانی حجت تمام شد، دیگر نمی‌توان با آمریکا مذاکره کرد، آمریکا عزیز ما را گرفت و دشمنی‌اش را رو کرد.

حبیب‌الله فاضلیان: کور دوبار عصایش را گم نمی‌کند؛ آمریکا را ۴۰ سال آزموده‌ایم به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و هر توافقی که یکطرف آن آمریکا باشد محکوم به شکست است.

محسن شاهرخی: در گام دوم انقلاب بندی داریم با عنوان عزت ملی، توسعه روابط خارجی و مرزبندی با دشمنان. من عقیده دارم توسعه روابط باشد اما با حفظ عزت ملی.

منصور کریم‌زاده: مذاکره اگر قهرمانانه باشد و منافع کشور را تأمین کند انجام می‌دهیم. اما اگر مذاکره‌ای نتایجش شبیه برجام باشد قابل قبول نخواهد بود، مذاکره باید عزت کشور و نظام را تأمین کند.

اردشیر رئیسی: اختلاف ما با نظام سلطه اختلاف مبنایی است، هر مذاکره‌ای بدون برگشت آمریکا به توافق‌های برجام خلاف عزت و حکمت است. دو اشتباه بزرگ در برجام قدرت چانه‌زنی ما را پایین آورد یکی تعجیل هیأت ایرانی در حصول توافق و یکی گرای برخی مسؤولان داخلی به دشمن.

حمید ملکپور: نظام اسلامی بر پایه اصول استقلال و آزادی است و شعارهای انقلاب دیدگاه را مشخص کرده است و لذا هرچیزی که این اصول را مخدوش کند محکوم به شکست است. ترامپ به هیچ‌وجه قابل اعتماد نیست و ما با او به میز مذاکره برنمی‌گردیم اما اگر آمریکا به شرایط قبل برگردد و در امور داخلی ما دخالت نکند شاید بتوان مذاکره کرد، ما نمی‌توانیم درهای دنیا را به روی خود ببندیم اما منافع ملی بسیار مهم است.

سیدجمال هاشمی: بدعهدی آمریکا در برجام اثبات شد، شاید می‌شد نتایج متفاوتی گرفت اما دولت ما خوش‌بین بود. باید با توجه به اقتدار ملی همزمان توازنی میان امنیت و معیشت برقرار کرد.

احمد راستینه: توبه گرگ مرگ است، این سوال را باید از امضاکنندگان برجام پرسید و جریان انحصاری که نظر خود را بر ملت تحمیل کرد. وقتی انحصار فکر و اندیشه باشد غرب محرم می‌شود و مردم نامحرم و باید منتظر برجام‌های زیادی بود. با آزاداندیشی و مذاکره مخالف نیستم اما با حقارت ملت به شدت مخالفم. راه زمین زدن آمریکا اعتماد به جوانان خلاق و غیرتمند برای باز کردن گره‌های اقتصادی است. نه ترامپ و نه اوباما و نه هیچکس صلاحیت نزدیکی به ملت غیور ایران را ندارد.

محمدمهدی داوودنژاد: تصویب عهدنامه‌ها با مجلس است اما نه یک تصمیم‌گیری ۲۰ دقیقه‌ای نه آنچه در تصویب برجام اتفاق افتاد. در مذاکره با هر کشوری حتی کشورهای همسایه باید منافع و عزت ملی را سرلوحه قرار داد.

آمریکا اصلاح‌پذیر نیست در طول تاریخ هرگز صداقتی از آمریکا دیده نشده و لذا نگاه ما باید به ظرفیت‌های داخلی باشد. متاسفانه خوی کاخ‌نشینی عزت برخی مسؤولان را گرفته، ملت ایران هرگز ذلیل نبوده است. روابط خارجی ما باید مبتنی بر عزت باشد.

محمدرضا عرفان‌نژاد: برجام به وضوح به پایان کار خودش رسیده است. مشکل ما در تعامل با کشورهای سلطه‌گر حل نمی‌شود بلکه با نگاه به درون و ظرفیت جوانان حل می‌شود. از بازنشستگان جمع خواهش می‌کنم عرصه را برای جوانان فراهم و نگاه انقلابی خودشان را اثبات کنند.

سوال سوم: به نظر شما ریشه فساد به خصوص فسادهای اقتصادی چیست و چه برنامه واقعی برای ریشه‌کنی آن می‌توان ارائه داد؟

حبیب‌الله فاضلیان: ریشه همه فسادها در انحصار است، انحصار هرجا ریشه کند ایجاد فتنه و خسارت می‌کند. ریشه‌های فساد را باید در انحصارطلبی‌ها، دولتی اداره کردن‌ها و بی اعتمادی به بخش خصوصی جست‌وجو کرد. ۴۰ سال است که ایران تحریم شده و اکنون این تحریم‌ها به اوج خودش رسیده است اگر به نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری عمل می‌کردیم اوضاع اینگونه نبود.

محسن شاهرخی: پایبندی به قوانین و قانون‌گذاری درست، جامع و شفاف ریشه فساد را می‌خشکاند، در تمام این سال‌ها فرقی نمی‌کند کدام حزب در رأس امور بوده اما همواره سرمایه‌دارسالاری مدنظر بوده و همین منشا فساد است.

کار نماینده مجلس قانون‌گذاری است و نباید نمایندگان به برنامه‌ریزی‌های اجرایی ورود کنند. فرودگاه شهرکرد مصداق بارز دخالت یک نماینده در امور اجرایی است، چه بلاهایی که این دخالت‌ها بر سر استان نیاورده است. ریشه همه چیز در مجلس است و برای همین مجلس در رأس امور قرار دارد.

منصور کریم‌زاده: ریشه فساد در عدم شفافیت است، نمایندگان ما هنوز می‌ترسند رأی خود را اعلام کنند، آن گلدان را باید شکست، رأی‌گیری گلدانی فسادآور و رانت‌آور است، نماینده باید شفاف به مردم بگوید نظرش در هر موضوعی چیست.

ریشه فساد آنجاست که نماینده مجلس با وزیر و با استاندار زدوبند می‌کند و قوانینی را که خود تصویب کرده برای آشنایان زیرپا می‌گذارد. ریشه فساد آنجاست که فقط ده درصد جمعیت کشور از منافع کشور بهره‌مندند.

اردشیر رئیسی: ساختار معیوب و فسادآمیز نظام اداری، فقدان تفکر فسادستیزانه در بین سیاست‌بازان، عملکرد معیوب و مفسده‌آمیز کارگزاران منفعت‌گرا در هر دو جریان سیاسی و عدم پاسخگویی مسؤولان ریشه‌های فساد است. مجلس باید با وضع قوانین فسادستیز در این راه قدم بردارد.

حمید ملکپور: ریشه فساد در وجود آن ۳۰۰ نفری است که همه‌جا هم حضور دارند برای مقابله با فساد باید آن‌ها را بیرون کرد.

نمایندگان نباید عمله سیاست باشند نباید عضو فراکسیون‌های مریض باشند. برای مقابله با فساد باید کار را به مردم سپرد، از رانت جلوگیری کرد و تولید را به جریان انداخت.

سیدجمال هاشمی: بایک قانون‌گذاری دقیق و شفاف می‌شود از رانت جلوگیری کرد.

خصوصی‌سازی یک امر مبارک است اما گاهی خودش منشا فساد می‌شود چراکه منجر به بیکاری عده‌ای و به خطر افتادن معیشت آن‌ها می‌شود مثل ماجرای هپکو. اگر انضباط مالی دولت، نظارت بر آن و پاسخگویی دولت همزمان پیگیری شود می‌توان از فساد جلوگیری کرد.

احمد راستینه: ریشه فساد در تحمیل است یعنی قوانین را به نفع سرمایه‌دار بر مجریان تحمیل کردن، خانواده‌سالاری را حاکم کردن، دست مافیا را برای دست‌اندازی به بیت‌المال باز گذاشتن. تکرار یعنی نمایندگان ضعیف را با یک لیست و شعار به مجلس فرستادن. انحصار یعنی عدم شفافیت قانون، روابط ناسالم اقتصادی، پشت‌پرده‌های جناحی و بده بستان‌های حزبی، این‌ها منشا فساد هستند.

محمدمهدی داوودنژاد: جریان آزاد اطلاعات و دسترسی همگان به اطلاعات اقتصادی می‌تواند از فساد جلوگیری کند چرا که همین دسترسی گزینشی به اطلاعات اقتصادی یکی از مهمترین علل پدیدآورنده فساد است. روابط اقتصادی دولت با زیرمجموعه‌های آن باید شفاف باشد.

اولین طرحی که در مجلس آینده باید تصویب شود شفافیت آرای نمایندگان است.

محمدرضا عرفان‌نژاد: فساد به دلیل نگاه از بالا به پایین عده‌ای است که قدرت را بین خودشان پاس می‎‌دهند. فساد از همین ستادهای لوکس و هزینه‌های گزاف انتخاباتی شروع می‌شود.

احمد کرمی: از نامزدها خواهش می‌کنم با حفظ احترام یکدیگر فقط به بیان دیدگاه‌های خود بپردازند تا این جلسات در استان سنت شود

رانت اطلاعاتی و عدم شفافیت مهمترین علل فساد است.

سوال چهارم: مهمترین عامل بالا رفتن سن ازدواج و افزایش آمار طلاق را چه می‌دانید و راهکار شما در این خصوص چیست؟

محسن شاهرخی: مهمترین عامل نبود اشتغال جوانان است.

ارگان‌ها به اسم کار فرهنگی بودجه‌های کلان می‌گیرند و جای دیگر هزینه می‌کنند. ازدواج و همین‌طور کاهش طلاق نیازمند فرهنگ‌سازی است. ریشه طلاق و مشکلات اخلاقی در فرهنگ و معیشت است. با کار جزیره‌ای هم مشکلات حل نمی‌شود.

منصور کریم‌زاده: مهمترین عامل طلاق تغییر سبک زندگی است. باید با درس گرفتن از زندگی بزرگان دین توقعات را پایین بیاوریم.

وقتی جوان امروز کار ندارد، درآمد و توان پرداخت هزینه‌های زندگی را ندارد معلوم است که ازدواج نمی‌کند.

اردشیر رئیسی: هیچ پدیده اجتماعی تک عاملی نیست همه آسیب‌های اجتماعی در کشور رشد داشته است و مهمترین علت آن افزایش شکاف و فاصله طبقاتی است.

حمید ملکپور: مشکلات اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. پیرمردها بسیاری از فرصت‌های شغلی را اشغال کرده‌اند بهتر است بروند و برای جوانان جا باز کنند.

محیط‌های سالمی برای آشنایی جوانان وجود ندارد و نشاط از صورت جوانان رخت بر بسته است.

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد فرصت شغلی برای جوانان بسیار مؤثر است؛ سیاست‌های اشتغال‌زایی ناکارآمد است و باید اصلاح شود.

سیدجمال هاشمی: مسائل معیشتی و اقتصادی جوانان باید حل شود.

همچنین برنامه‌های فرهنگی دولت ناکارآمد است و خانواده، مدرسه و دانشگاه باید در امر فرهنگ‌سازی جدی‌تر عمل کنند.

احمد راستینه: امر خانواده متولی مشخصی در کشور ندارد و این آسیب است.

اگر اندیشه‌های مقام معظم رهبری با قانون به برنامه تبدیل نشود وضعیت طلاق و سایر آسیب‌ها همین است. ایشان حیاتی‌ترین سلول جامعه را خانواده می‌دانند و برنامه‌های ما باید در راستای حمایت از این سلول حیاتی باشد.

طرحی برای مجلس آینده آماده کرده‌ام که برای تأمین هزینه‌های ازدواج، مسکن و اشتغال جوانانی که اراده کرده‌اند ازدواج کنند برنامه دارد.

محمدمهدی داودنژاد: مهمترین عامل موضوع اقتصاد است اقتصادی که هیجانی، متکی به نفت و فاقد مولفه‌های با ثبات است. اگر مشکلات معیشتی حل شود اگر پدرها بتوانند برای دختران جهیزیه بخرند و پسران بتوانند حداقل‌های زندگی را فراهم کنند در کشوری که مشحون از اسلام ناب محمدی است حتما جوانان ازدواج خواهند کرد.

محمدرضا عرفان‌نژاد: من هم مهمترین عامل را اقتصاد و معیشت می‌دانم. وقتی جوانی پس از ۸ سال تحصیل و سربازی برمی‌گردد بدون هیچ فرصت شغلی چطور ازدواج کند؟ جوانان بیکارند در حالیکه پیرمردها به میزها چسبیده‌اند.

اگر جوانان استان دست به دست هم دهند و چهارمحال وبختیاری را به قطب گردشگری، کشاورزی، دامپروری و تولید آب معدنی تبدیل کنند مشکل اشتغال تا حد زیادی حل می‌شود. با نمایندگانی که در کنار مردم باشند مشکلات قابل حل است.

احمد کرمی: مشکلات عبارتند از عدم امنیت شغلی جوانان، الگوگیری از سبک زندگی غربی، عدم آموزش مهارت‌های ارتباطی نظیر کنترل خشم که منجر به ناسازگاری زوج‌ها با یکدیگر و به دنبال آن طلاق می‌شود.

حبیب‌الله فاضلیان: متاسفانه طلاق سهل و آسان شده خانواده‌ها با دلایل کوچک و بی‌ارزش از هم می‌پاشد اما در مقابل ازدواج روز به روز سخت‌تر می‌شود.

انتهای پیام/۶۸۰۲۳/م

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن